Češi hodnotili vládní kabinet Petra Fialy. V jejich očích dopadl téměř jako sedláci u Chlumce

Lidé kritizují program, činnost i složení současné pětikoaliční vlády. Jako nejméně problematická se ukázala být osoba premiéra, ale o tom, že by to byla výhra, nemůže být řeč.

Premiér Petr Fiala i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Do konce školního roku sice ještě několik týdnů zbývá, ale obyvatelé Česka vystavili pomyslné vysvědčení pětikoaliční vládě Petra Fialy už nyní. Alespoň v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Z něj vyplynulo, že většina lidí je nespokojena s programem, činností i složením vlády, s osobou předsedy kabinetu i s tím, jak vláda komunikuje s veřejností. Současný kabinet sice nepropadl, ale dostal od občanů nejhorší hodnocení od roku 2013.

Horší výsledky měla Nečasova vláda

Hůř než současný kabinet byla naposledy hodnocena jen vláda Petra Nečase, která se za zhruba tři roky svého fungování potýkala s rozsáhlými personálními změnami a skončila demisí po policejní razii v sídle vlády. V dlouhodobějším srovnání je vláda Petra Fialy hodnocena hůře než všechny předchozí vlády od roku 2014. Ve všech zkoumaných aspektech ale její hodnocení zůstalo výrazně lepší, než bylo hodnocení vlády Petra Nečase v letech 2012 a 2013,“ uvádí nový průzkum.

Negativní hodnocení Fialovy vlády výrazně převažují nad pozitivními. Nejhůře lidé v průzkumu, který probíhal mezi 31. lednem a 20. březnem, hodnotí personální složení vlády. Nespokojenost vyjádřilo 71 procent lidí, spokojených je 24 procent. Nevalně dopadl kabinet i v případě jeho komunikace s veřejností, což neocenilo 66 procent lidí, a 69 procent respondentů uvedlo, že jsou nespokojeni s činností Fialovy koaliční vlády, kterou tvoří zástupci stran ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti.

Babiš býval oblíbenější než teď Fiala

Relativně nejlépe dopadlo hodnocení v případě osoby šéfa kabinetu. Spokojenost s Fialou vyjádřilo 32 procent občanů, 64 procent je ale nespokojených. Rozhodně spokojených je s premiérem 8 procent lidí a zcela nespokojených je 39 procent. V případě celkové spokojenosti jde o podobná čísla, kterých dosáhl na konci svého mandátu v roce 2021 Andrej Babiš. V prvních letech své vlády byl ale Babiš podle průzkumu oblíbenější než nyní Fiala.

Zasedání vládního kabinetu iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Zajímavé je, že ve srovnání s předchozím průzkumem, kdy lidé v srpnu a září 2021 hodnotili Babišovu vládu, se podíl nespokojených v jednotlivých oblastech zvýšil. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění klesá spokojenost s kabinetem Fialy ve všech aspektech s rostoucím věkem, a naopak stoupá s příjmem domácnosti a hodnocením životní úrovně. Spokojenější jsou se současnou vládou lidé pravicově orientovaní, silnou nespokojenost vyjádřili voliči ANO a SPD.

Jak byste ohodnotili vládu Petra Fialy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články