V 87 letech nás po nemoci navždy opustil herec a režisér filmových trháků. Kdyby nepodepsal reverz, mohl být ještě mezi námi

V nemocnici se legendární umělec léčil tři týdny se závažným plicním onemocněním. K nevoli lékařů se ale rozhodl odejít domů. Jeho stav byl sice lepší, ale nadále vážný.

Pohřební svíčka a květina i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Česko truchlí. Ve věku 87 let zemřel charismatický herec a uznávaný režisér Jan Kačer, který byl jednou z hvězd nové vlny českého filmu. Zahrál si třeba v dramatech Údolí včel, Každý den odvahu či Smrt si říká Engelchen, ale třeba také v komedii Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Smutnou zprávu sdělila médiím dcera zesnulého umělce Adéla Kubačáková. Poslední rozloučení se podle webu Národního divadla uskuteční v jeho prostorách 5. června.

Podepsal reverz a odešel stonat domů

Před svou smrtí byl legendární herec hospitalizovaný v pražské motolské nemocnici. Léčil se tam v květnu tři týdny s těžkým plicním onemocněním. Dobré to ještě není, právě tady mám zdravotní sestru,“ řekl tehdy Kačer po telefonu deníku Aha!. Podle serveru však krátce poté na vlastní žádost a k nelibosti lékařů nemocnici opustil. Rozhodl se prý, že se doléčí v domácím prostředí.

Jeho stav se sice zlepšoval, ale nadále zůstával vážný. Dopoledne 24. května obletěla Česko smutná zpráva. Kačer necelé tři roky po smrti milované manželky herečky Niny Divíškové (†84) vydechl v jejich společném domě naposledy. V posledních letech herec bojoval se spoustou zdravotních problémů a po ztrátě ženy, o kterou se staral do posledních chvil, se jeho životní elán začal dramaticky vytrácet.

Opustit ženu by ho v životě nenapadlo

Rodák z východočeských Holic vystudoval keramickou školu v Bechyni a poté režii na pražské DAMU. Své jméno spojil Kačer v šedesátých letech s ostravským divadlem Petra Bezruče a později s Činoherním klubem. Stal se z něj uznávaný režisér, skvělý herec a jedna z nejvýznamnějších osobností českého divadla druhé poloviny 20. století. V roce 2016 mu prezident udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2021 získal Cenu Thálie, připomíná server iDnes.

Ve věku 87 let zemřel Jan Kačer… 🙁

Zveřejnil(a) Filmové procházky dne Pátek 24. května 2024

Diváci znají zesnulého herce z filmů Údolí včel, Smrt si říká Engelchen, Operace mé dcery, Kotva u přívozu nebo ze seriálů Hotel Herbich, Rodinná pouta, Ordinace v růžové zahradě nebo Dáma a král. Kačer si zahrál i po boku své ženy ve snímku Velká neznámá. „Nina byla silná osobnost, která nebyla moc na nějaké dávání najevo velkých citů. Žili jsme poměrně strohej život. Ale nikdy v životě mě nenapadlo, že bych ji opustil. Obdivoval jsem ji, měl jsem ji rád, i když jsme zažili spoustu krizí,“ cituje někdejší vyjádření Kačera web Novinky.

Z jakých rolí si zesnulého herce pamatujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články