U moře našla lahev a v ní schovaný vzkaz. Nic krásnějšího v životě nečetla

Studentka lesnictví našla při čištění mořských řas láhev. Ukrytý vzkaz byl už hodně vybledlý, přesto bylo možné ho přečíst. Jeho obsah byl opravdu dojemný.

vzkaz v láhvi i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vzkazy v láhvi mají své kouzlo i v moderních dobách. Z času na čas se objeví zajímavý příběh, který je s nimi spojený. Stejně jako v tomto případě, kdy mladá studentka a její kolegové objevili v moři plastovou láhev s tajuplným vzkazem. Zpočátku však neměli tušení, co je tam napsáno, protože vzkaz byl psaný v jazyce, kterému nerozuměli. Nakonec se však podařilo zjistit, kdo ho psal.

Bohužel netušili, co je to za jazyk

Nikki Saadat žije v kanadském Vancouveru a je studentkou lesnické univerzity. V rámci studia se vydala také čistit mořské řasy. S lodí se pohybovali u souostroví Haida Gwaii, které leží několik kilometrů od kanadského pobřeží. Při vytahování řas z vody si všimli i plastové láhve, která však nebyla prázdná. Byl v ní smotaný papír a všichni byli zvědaví, co je na něm napsáno.

Když láhev otevřeli a začali číst, byli trochu zklamaní, protože neznali jazyk, ve kterém byl dopis napsaný, navíc je nenapadalo, o jaký jazyk by mohlo jít. Nikki pak vzala vzkaz na univerzitu a snažila se najít někoho, kdo by ho dokázal přečíst. Nakonec se zadařilo, protože její kamarádka ihned poznala, že se jedná o indonéštinu.

Ukázalo se, že na lístku je napsaná báseň pro matku muže, který se podepsal jako Ioris Naykambo. Ten zde skládá své matce poklonu, zatímco sebe označuje za nehodného syna, který žádá o odpuštění: Mami, odpusť mi, že jsem neposlouchal tvé rady, i když to pro mě bylo nejlepší. Mami, odpusť mi, že se stydím za svou práci, i když jsi to všechno dělala jen pro mě, abys každý den obstarala jídlo na stůl. A nikdy sis na nic z toho nestěžovala, ale máš mě, arogantního syna, který neví, jak být vděčný.“

loď plující po moři iZdroj fotografie: Freepik
loď na moři

Láhev přeplula celý Tichý oceán

Dopis plul v láhvi více než 16 let, než ho Nikki objevila. A dalo se předpokládat, že byl do oceánu vhozen v Indonésii. Ke kanadskému pobřeží tak musel překonat vzdálenost více než 11 000 km. Avšak univerzitní profesorka Karen Kohfeldová potvrdila, že je to skutečně možné. Proudy v této oblasti mohly láhev opravdu přenést prakticky přes celý Tichý oceán.

Nikki také pátrala po nevděčném synovi, který se před svou matkou kaje. Zjistila však jen velmi málo. Mělo by jít o křesťana, který vyrostl na vesnici ve východní Indonésii. Zda svůj pošramocený vztah s matkou napravil, to se tak nejspíše už nepodaří zjistit. I tak to byla pro Nikki dobrodružná cesta, když po autorovi pátrala, a vynaložila opravdu velké úsilí, aby se dozvěděla co nejvíce.

Co říkáte na dojemný vzkaz nevděčného syna?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články