Chlapeček se narodil téměř bez mozku. Poté se stal zázrak, za který může děkovat bohu

Tento chlapeček je skutečný medicínský zázrak. Narodil se jen se 2 % mozkové hmoty. Navzdory tomu je to dnes téměř zdravý kluk.

dětská rakev i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Malý Noah Wall z Velké Británie se vzepřel všem prognózám i medicínským předpokladům. Už v těhotenství jeho mamince doporučili, aby šla na potrat. Ona se však svého chlapce nechtěla vzdát a smířila se s faktem, že její syn buď zemře, nebo nikdy nebude jako jiné děti. Nakonec se i ona mýlila. Noah se za pár let naučil mnoho věcí a v současnosti pracuje na zlepšování chůze bez opory.

Lékaři mu nedávali šanci na přežití

Už ve 12. týdnu těhotenství se na ultrazvuku ukazovalo, že něco není s jejím miminkem v pořádku. Lékaři měli podezření, že dítě má rozštěp páteře, což může být velmi vážná diagnóza. U lehčích forem se nemusí nijak projevovat, u těch těžších však může být omezená hybnost dolních končetin, ale objevují se i deformace mozku, které mohou způsobit i těžkou mentální retardaci.

Byli proto odesláni na testy do jiné nemocnice. Tady se kromě rozštěpu páteře ukázalo, že mozek miminka se nevyvíjí tak, jak by měl, a chybí mu některé části, které jsou místo mozkové tkáně zaplněné tekutinou. Za další tři týdny se ukázalo, že malý Noah má jen polovinu mozku a stále se mu zmenšuje.

Rodičům tak lékaři oznámili, že se musí připravit na to, že takto postižené dítě nemá šanci na přežití. Jeho maminka však potrat odmítla a rozhodla se syna donosit za každou cenu. Lékaři ji však upozornili, že po porodu nebudou jejího syna resuscitovat, protože bude mít prakticky nefunkční mozek.

lékař si prohlíží snímky iZdroj fotografie: Freepik

Měli pro něj koupenou i rakev

Maminka vzpomíná, jak začali malému Noahovi chystat pohřeb ještě před jeho narozením. Dokonce mu koupili i rakev a jednouše byli smíření s tím, že o miminko přijdou. Chtěli se s ním však rozloučit a důstojně ho pohřbít. „Byli jsme z toho úplně zničení, ale zároveň jsme se stále snažili zůstávat pozitivní,“ vzpomíná maminka na těžké okamžiky, kdy nevěděli, co vše je čeká.

Navzdory prognózám však Noah porod přežil a rozhodně nechtěl umírat ani v následujících týdnech. Rodiče byli šťastní a starali se o něj s veškerou láskou. Podle snímků měl malý Noah po narození jen 2 % mozku. Jestli se bude vůbec vyvíjet a co bude dál, nikdo nedokázal odhadnout. Když byly Noahovi tři roky, podstupoval předoperační vyšetření kvůli noze, která nefungovala, jak by měla.

Lékařka byla jako u vytržení

Při té příležitosti mu lékaři udělali i snímek jeho mozku. Noahova maminka vzpomíná, jak do vyšetřovací místnosti přiběhla lékařka a řekla jí, ať se jde rychle na něco podívat. Přivedla ji k počítači a ukázala jí snímky Noahova mozku. Obě dvě na ně koukaly s otevřenou pusou. Na snímcích bylo jasně zřetelné, že Noahův mozek dorostl téměř na 80 % obvyklé velikosti.

malý chlapec iZdroj fotografie: Freepik

Lékařka se na maminku podívala a řekla jí: „Já nevím, co děláte, ale ať děláte cokoliv, dělejte to dál. Tohle je neuvěřitelné.“ Noahova maminka uvedla, že se vždy snažili, aby používal obě dvě ruce, a trénoval tak obě poloviny mozku. Také hodně experimentují s hudbou, kterou Noah miluje. V současné době je jeho mozek téměř plně funkční a jako by rostl společně s ním. Dalším milníkem na jeho cestě k uzdravení je naučit se chodit. Noah je už teď zázrakem. Co dalšího dokáže navzdory prognózám překonat, se teprve ukáže.

Co říkáte na tento neuvěřitelný zázrak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články