Zesnul tvůrce největších filmových hitů stříbrného plátna. Zavzpomínejte společně s námi na jeho nesmrtelná díla

Svět filmového plátna přišel o další hvězdu. Zemřel dramaturg Václav Šašek, který napsal více než třicet různých scénářů.

rakev zesnulého květiny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Václav Šašek se narodil 14. října roku 1933 na severu Kladna. Tehdy ještě nikdo netušil, jak velká hvězda filmového plátna se z něj stane. Veřejnost i lidé z branže si jej mohou pamatovat jako vynikajícího scenáristu a dramaturga. Jistě nejsem sama, kdo má jeho jméno neodmyslitelně spojené s filmy Nabarvené ptáče, Na samotě u lesa či Ecce Homo Homolka.

Studoval českou literaturu

Jak uvádí server Novinky.cz, jeho první kroky směřovaly k české literatuře. Přihlásil se na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kterou také úspěšně dostudoval. Následně se věnoval žurnalistice, kam jej pochopitelně táhlo také studium již zmiňované češtiny. Pracoval pro deník Večerní Praha. Ve svých sedmadvaceti letech poprvé přičichl k dramaturgii. Stal se součástí české nové filmové vlny.

Československá kinematografie tehdy neměla zdání, že do svých řad přijala člověka, který napsal více než třicet scénářů a na dalších třiceti ještě spolupracoval. Jeho prvním dílem byla dramaturgie scénáře Miloše Formana podle povídky Josefa Škvoreckého, jednoho z exilových autorů. Nebylo tedy divu, když bylo pozdější natáčení režimem zakázáno a vše vyšlo vniveč.

Kolektiv filmových hvězd

Vše zlé je nakonec k něčemu dobré, a tak vznikl velmi příznivý kolegiální vztah mezi Václavem Šaškem a Milošem Formanem. Padli si natolik do noty, že Šašek pracoval na všech Formanových filmech. Samozřejmě do té doby, než Forman opustil Československo. Slavný režisér však nebyl jediným kolegou, kterého Václav Šašek za svou dlouholetou kariéru poznal. Spolupracoval také s režisérem Jaroslavem Papouškem nebo dvojicí Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, jak píše zpravodajský web ČT24.

Tito dva pánové napsali také fenomenální komedii Marečku, podejte mi pero. Zajímavosti z natáčení jsme čtenářům přinesli v článku na webu Dámský Deník. Z tohoto spojení vzešla díla jako Na samotě u lesa, Kolja, Kulový blesk a Vesničko má středisková. Za nejnovější práci Šaška by se dal pokládat scénář k filmu Zločiny v Polné z roku 2016. Do filmového nebe tak odešla osobnost, na niž se dle mého názoru nedá zapomenout.

Který je váš nejoblíbenější film v souvislosti s Václavem Šaškem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články