Léčba pro malého Martínka, na kterého se složila celá republika, se blíží. V jaké zemi mu pomohou?

Již v příštím roce podstoupí malý Martínek dlouho očekávanou léčbu, kterou může absolvovat díky solidaritě a štědrosti lidí.

nemocný chlapec i Zdroj fotografie: iStock
                   

O případu nemocného malého Martínka se před nedávnem dozvěděla téměř celá Česká republika, a to především prostřednictvím sociálních sítí, televizních obrazovek a rádia. Mnoho lidí i přes svou neutěšenou finanční situaci přispělo do sbírky pro tohoto chlapce, aby mu dali šanci nejen na šťastné dětství, ale i na celý život. Nyní je již známo, kde Martínek podstoupí náročnou léčbu.

Chlapec trpí velmi vzácným genetickým onemocněním

Příběh Martínka a jeho rodiny zasáhl každého, kdo o něm slyšel. Chlapec totiž trpí velmi vzácným genetickým onemocněním, které se nazývá syndrom AADC. Narodil se jako zdravé miminko a nikoho by ani ve snu nenapadlo, že právě on je takto vážně nemocný. Jak uvádí také charitativní platforma Donio, která finanční sbírku pořádala, rodiče si prvních příznaků začali všímat již v Martínkových několika týdnech. Trvalo však víc než rok a půl, než lékaři odhalili skutečnou a šokující diagnózu.

Martínek měl velké problémy s jídlem, špatně přijímal potravu, často zvracel a vůbec neprospíval. Již v několik měsících byl hospitalizován s bronchitidou a tyto pobyty v nemocnici se stále opakovaly. A jelikož detailnější vyšetření včetně MRI mozku v olomoucké nemocnici nic konkrétního neodhalilo, byli rodiče malého chlapce odkázáni na FN Motol v Praze, kde lékaři konečně přišli na příčinu jeho zdravotních problémů, tedy již zmiňovaný AADC syndrom.

Díky vybraným penězům může podstoupit léčbu

S tímto velmi vzácným neurologickým onemocněním se v České republice narodí odhadem 1 ze 112 tisíc novorozeňat, v současnosti se ví o dvou případech, uvádí ČT24. Příznaky jsou bohužel často snadno zaměnitelné s jinými diagnózami, jako například s dětskou mozkovou obrnou, epilepsií či psychomotorickým opožděním a mnoha dalšími. Pro rodinu je zjištění, že právě jejich dítě trpí vzácnou nebo nevyléčitelnou chorobou, obrovskou ránou. Stejně se cítili také rodiče malé holčičky, která kvůli své nemoci nebude nikdy mluvit ani chodit, o jejímž příběhu jsme se již na DámskémDeníku zmiňovali.

léčba iZdroj fotografie: Depositphotos
Chlapec podstoupí léčbu ve Francii

Když se rodiče malého Martínka konečně dozvěděli, co jejich syna trápí, zhroutil se jim celý svět. Jejich jedinou nadějí byla léčba, která ale stojí více než 100 milionů korun a není hrazena zdravotními pojišťovnami. Proto požádali ostatní prostřednictvím veřejné sbírky o pomoc. Díky štědrosti a ochotě lidí se podařilo vybrat více než 150 milionů korun, o čemž informoval také web Blesk.

Díky vybraným penězům tak Martínek může podstoupit tuto velmi potřebnou léčbu. Ta proběhne ve francouzském Montpellieru, a to na přelomu ledna a února příštího roku. Přesné datum si rodiče nechávají pro sebe, kdyby muselo dojít k jakékoli změně. Vánoce tak rodina stráví doma, již teď se však těší na to, až budou moci odjet do Francie, kde by lékaři jejich chlapečkovi mohli dát šanci na lepší život.

Co si o příběhu Martínka myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články