Po narození dívka vážila jen 500 gramů. Když ji lékař strčil do igelitky, všichni byli v šoku

Byla menší než dlaň a měla žít jen hodinu. Statečná holčička však předvedla srdce bojovnice a i díky geniálnímu nápadu jednoho z lékařů dnes dohání ostatní děti.

miminko v inkubátoru i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Umíte si představit půlkilové miminko? Maličká Pixie se narodil ve 28. týdnu těhotenství. Její porodní váha byla skutečně na hranici života a smrti. Její rodiče tak od lékařů nedostali žádné dobré zprávy. Rozhodně však poskytli malé holčičce vše, co bylo v jejich silách, aby zvýšili její šanci na přežití. Mimo jiné to byl i nápad s igelitovou taškou, kterou v běžném vybavení neonatologické jednotky nenajdete.

Šanci na přežití měla jen minimální

Sharon Grant si prošla noční můrou, kterou nechce zažít žádný rodič. Lékař na ultrazvuku zjistil, že pupeční šňůra, jež je pro holčičku zdrojem nezbytné výživy, nefunguje, jak by měla. Malá Pixie se tak už v děloze přestala vyvíjet a hrozilo, že dlouho nepřežije. Dobré vyhlídky však neměla ani po narození císařským řezem. Byla to však jediná možnost, jak jí zkusit dát šanci na život. I když byla velmi malá.

Ihned po porodu tak byla Pixie odvezena na jednotku intenzivní péče v Derrifordské nemocnici v britském Plymouthu. Tady lékaři dělali, co mohli, aby ji udrželi při životě. Bylo potřeba zajistit jí kyslík, výživu, ale také teplo, protože takto malá miminka mají velký problém s termoregulací kvůli své tenké kůži. Pixie však byla tak neobvykle malinká, že pro ni neměli tak malou termoregulační deku.

Pixie se tak doslova ocitla v plastové uzavíratelné tašce ze supermarketu. I když by se to mohlo jevit jako šílenost, má to své logické opodstatnění. Všechno teplo, které miminko vydá, je plastovou taškou zachyceno lépe než dekou. Pixie tak byla ve stabilní teplotě, jež nijak nekolísala, a tak se nemuselo její tělíčko vysilovat náročnou termoregulací.

Holčičce se daří nad očekávání dobře

Rodiče malé bojovnice měli o Pixie pochopitelně obrovský strach. Avšak dny ubíhaly a Pixie tu stále byla a dařilo se jí čím dál lépe. Po dlouhých 18 dnech si ji maminka konečně mohla pochovat, protože do té doby byla jakákoliv manipulace velmi nebezpečná. V nemocnici pak strávili ještě dlouhé týdny. Dnes je Pixie zdravá holčička. I když ještě dohání své vrstevníky a pravidelně dochází na kontroly do nemocnice, vede se jí nad očekávání dobře.

Díky stále se zlepšující péči o nedonošená miminka se daří mnoho z nich zachránit. Hranice přežití tak mohla být posunuta už na 24. týden těhotenství. Stále však platí, že i přes vynikající neonatologickou péči mají tato miminka zhoršený start do života a někdy si nesou i doživotní následky. Pixie však svůj boj zvládla na jedničku a kdoví, jak by to dopadlo, kdyby lékaře nenapadl trik s plastovou taškou.

Kolik při porodu vážilo vaše dítě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články