Falešné mince zaplavily Česko. Takhle poznáte, jestli nějaké nemáte v peněžence i vy

V České republice se nyní objevilo velké množství padělaných minci, především dvacetikorun. Podívejte se, zda je v peněžence náhodou nemáte.

dvacetikoruny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Padělání peněz je obrovským problémem nejen v České republice, ale po celém světě. K tomu, aby se falešné bankovky a mince nešířily, může pomoci každý člověk tím, že bude pozorný, a především informovaný o rozdílech mezi padělanými a pravými penězi. Je třeba si uvědomit, že se nejedná pouze o zločin proti majetku, ale padělání platidel je velkým zásahem do celého ekonomického systému. Proto by měl být každý člověk ostražitý a dávat si pozor na možné podvodné bankovky a mince.

Nepadělají se pouze bankovky, ale také mince

Česká národní banka letos zadržela neuvěřitelných 3 608 padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí. Oproti loňskému roku se tedy jedná více než o dvojnásobné množství za stejné období, o čemž informoval také web Echo24. Velkým rozdílem je také to, že rapidně narostly padělané mince. Těch bylo spolu s 1 767 padělanými bankovkami objeveno 1 189, což je ve srovnání s minulými roky enormní skok.

Mezi nejčastěji padělané bankovky se řadily ty s vyšší nominální hodnotou, nejvíce se objevovaly tisícikoruny. Co se týká mincí, tak zde vládnou falešné dvacetikoruny. Běžného člověka by ani nenapadlo, že by se mu v peněžence mohla objevit padělaná mince, proto málokdo těmto platidlům věnuje zvýšenou pozornost.

mince iZdroj fotografie: Depositphotos
Zkontrolujte si, zda nevlastníte nějakou falešnou minci

Nyní je však rozhodně na místě, abyste si pro jistotu zkontrolovali, zda právě vy nevlastníte jednu z těchto padělaných dvacetikorun. A když už budete hledat falešné peníze, koukněte rovnou na dvousetkoruny, zda nemáte jednu z těch vzácných, o kterých jsme se na Dámském Deníku již zmiňovali.

Jak tedy poznáte falešnou dvacetikorunu?

Při porovnání falešné a pravé dvacetikorunové mince je rozdíl znatelný. Na té padělané je vyobrazení sv. Václava méně kvalitní a chybí na něm detaily. Falešná mince má mnohem hrubší a výraznější okraj, který může zasahovat do reliéfu. Ten má tendenci se roztékat do stran. Na pravé straně padělané dvacetikoruny se navíc nachází nominální hodnota, která na té skutečné chybí. Zároveň je text na aversu hůře čitelný, což zmiňuje také web TN.

Česká národní banka však nezaznamenala pouze padělanou českou měnu, ale i ty cizí. V letošním roce zadržela 255 falešných eurových a 221 dolarových bankovek, dále potom 143 padělaných eurových mincí. V České republice je nyní v oběhu 2,79 miliardy platidel, jejichž padělání může zločince dostat do vězení až na osm let. Pokud by se jednalo o organizovaný zločin nebo rozsáhlou trestnou činnost, mohl by se trest vyšplhat až na 10 let.

Jak kontrolujete, zda nemáte falešné peníze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články