Dvousetkoruna nevídané hodnoty. Za tuto bankovku můžete inkasovat stovky tisíc korun

Pokud máte v peněžence dvousetkoruny, rozhodně si je pořádně prohlédněte. Možná právě ta vaše je vzácná a vynese vám stovky tisíc korun.

peníze i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

České peníze jsou jedny z nejhezčích a nejzajímavějších vůbec. Mají mnoho znaků, které je chrání proti padělání. Mnozí ještě vzpomínají na desetníky, dvacetníky a padesátníky, které někteří lidé ještě doma schovávají na památku. Mezi neuvěřitelným množstvím vydaných mincí a bankovek existují některé, jež mají mnohonásobně vyšší hodnotu, než je jejich nominální. Pro jistotu si zkontrolujte peněženky a pokladničky, jestli nějakou takovou náhodou nevlastníte.

Nyní se objevila zpráva o velmi vzácné dvoustovce

Před několika lety obletěla Českou republiku zpráva o vzácných desetikorunových mincích, které byly vyraženy v roce 1993. Téměř každý člověk si zkontroloval obsah peněženky, pokladničky a jiných tajných skrýší, aby se podíval, zda právě on má to štěstí a vlastní tuto raritu. „Hned jak jsem se o tom dočetl, prohledal jsem peněženku i prasátko, kde šetříme na dovolenou. Ale bohužel jsem tu speciální minci nenašel,“ sdělil nám smutně pan Karel Jarný z Kroměříže, jehož manželka je věrnou čtenářkou našeho webu.

Kdyby totiž byla mince v dobrém a zachovalém stavu, mohl by ji majitel prodat za neuvěřitelných 30 tisíc korun. O mnoha hodnotných platidlech jsme vás na webu Dámský Deník informovali již před časem.

peněženka s mincemi iZdroj fotografie: Pxhere

Známý a uznávaný numismatik však nedávno vydal prohlášení, které bylo zveřejněno na webu TN.cz, že je v oběhu ještě vzácnější a mnohem výnosnější platidlo. Tentokrát se však nejedná o minci, nýbrž o dvousetkorunovou bankovku. Tento speciální peníz byl také vydán v roce 1993, ale postupně se tyto bankovky stahují z oběhu. Na první pohled by si laik nejspíše žádné odlišnosti nevšiml. Přece jen málokdo detailně studuje peníze, které vlastní. Jedině pokud by se chtěl přesvědčit, zda jsou opravdu pravé, nikoli falešné.

Tiskaři špatně vytiskli nápis na stříbrném proužku

Tato unikátní dvoustovka se od ostatních odlišuje hned dvěma věcmi. V prvé řadě se jedná o umístění roku vydání, který se na novějších bankovkách objevuje zhruba uprostřed nahoře. Na této speciální je však rok 1993 umístěn v dolní části, těsně vedle stříbrného proužku na jeho levé straně. A druhá odlišnost je právě již zmíněný stříbrný proužek. Na ostatních bankovkách je na něm mikropísmem napsáno 200 Kč. Na té vzácné je nápis zcela odlišný. Stojí tam: „Republique du Zaire“.

české peníze iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak odborník uvedl, při tisku muselo dojít k chybě, ať už záměrně, nebo omylem, to již nikdo nezjistí. Jelikož se v tu stejnou dobu tiskly bankovky pro Afriku, tiskaři zaměnili proužek, a proto na českou dvousetkorunovou bankovku vyrazili výše zmíněný nápis. Jedná se o opravdovou vzácnost, protože je těchto bankovek v oběhu skutečně malé množství. Informace o této specialitě zveřejnil také web iDnes.cz.

Za tuto bankovku by majitel dostal mnohem více peněz než za desetikorunu z roku 1993. Pokud by byla tato dvoustovka v opravdu skvělém stavu, mohla by se její cena vyšplhat až na 400 tisíc korun. V předchozích letech se tyto bankovky dražily hned dvakrát. Jedna z nich se prodala za více než 300 tisíc korun, druhá se vydražila pravděpodobně za ještě vyšší částku. Pokud byste tedy narazili na jedno z těchto dvou vzácných platidel, rozhodně kontaktujte numismatika, aby vám minci či bankovku nacenil.

Co byste s takovou bankovkou udělali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články