Holčička pokořila světový rekord neobvyklým způsobem. Její váha dosahovala pouhých 500 gramů

Když se malá holčička narodila, lékaři nemohli uvěřit vlastním očím. To, co v ruce drželi, nebylo obyčejné dítě, ale jedno z nejméně vážících dětí na světě.

Malé nožičky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V jedné kalifornské nemocnici se nedávno narodilo drobné miminko s hmotností mírně přes půl kilogramu. Toto děťátko se stalo světovým rekordmanem jako nejmenší novorozenec, který přežil. Malou holčičku pojmenovali Saybie a předpokládá se, že patří mezi nejmenší děti na světě. Po pěti měsících strávených na intenzivní péči novorozenecké jednotky, byla konečně propuštěna a mohla se vrátit domů. Tomu ale předcházela velká péče lékařského personálu a také obrovská touha žít.

Jedno z nejmenších miminek

Saybie se narodila ve 23. týdnu těhotenství, což je extrémně brzké a přežití v takovém případě je vzácné. Přesto se jí podařilo přežít a stát se nejmenším zaznamenaným narozeným dítětem vedeným v registrech nejmenších dětí pod dohledem Dr. Edwarda Bella z University of Iowa. Je však možné, že existují děti ještě menší, které zatím nebyly zahrnuty do těchto statistik. Saybie byla přivedena na svět císařským řezem, jelikož její matka měla komplikace během těhotenství a dítě mělo vážné problémy s přibíráním na váze, což ohrožovalo jak život matky, tak i dítěte. 

První chvíle po porodu

Po porodu strávila prvních pět měsíců svého života na novorozenecké jednotce intenzivní péče. Většina dětí narozených před 28. týdnem těhotenství bojuje se závažnými zdravotními problémy. Jejich mozky a plíce ještě nejsou plně vyvinuty a jsou také náchylnější k infekcím. Ztratily ochranu, kterou jim poskytuje bříško jejich maminek. Pro matku holčičky to byl jeden z nejtěžších okamžiků v životě. Nebyla si jistá, zda její dítě přežije, a stejně tak i lékaři. 

Malá dívka na podlaze iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedávali jí mnoho šancí

Otec holčičky byl informován, že má jen hodinu, než jeho dítě zemře. Avšak hodina se protáhla na dvě hodiny, den a nakonec týden. Holčička přežila nejtěžší období a postupně se její zdravotní stav začal zlepšovat. Nakonec do takové míry, že začala přibírat na váze a po 5 měsících mohla být nakonec propuštěna z nemocnice. Když opouštěla nemocnici, dostala od sestřiček na hlavu malou čepici připomínající tu, která se dává na promocích. To proto, že první obrovskou životní zkoušku zvládla na výbornou. 

Kolik gramů vážilo vaše miminko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla