Chlapec našel peněženku, nevěděl však, že patří milionáři. Když mu ji vrátil, nečekal, že se stane toto

Chlapec našel peněženku milionáře a rozhodl se ji vrátit. Když si muž vyslechl jeho příběh, okamžitě se rozhodl změnit svůj charitativní plán a investovat do důležitějších věcí.

prázdná peněženka i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kenneth Behring je milionář a filantrop, kterému se v 90. letech stala nemilá věc při procházce oblastí San Franciso Bay Area. Ztratil peněženku, kde měl všechny důležité karty a vizitky. Pro movitého člověka je velice nepříjemné ztratit peněženku. Jeho asistent tedy rozhodně neočekával, že se najde osoba, která by peněženku vrátila, spíše se Behringa snažil přesvědčit, že půjdou společně hledat. Ten chtěl však počkat.

Asistent byl nedůvěřivý

Jeho asistent znepokojeně oznámil, že ji mohl ztratit během ranní procházky v chudé čtvrti v Berkeley. O 2 hodiny později prohlásil směrem k Behringovi, že je nesmysl očekávat od někoho, kdo žije v chudobě, že vrátí ztracenou peněženku jejímu majiteli. Behring si však stál za svým. Asistent byl zmatený. Čekali celé odpoledne. „Zdá se, že osoba, která peněženku našla, neměla v úmyslu vám ji vrátit. Už ji dávno musel někdo najít, navíc uvnitř jsou vizitky s telefonními čísly. Zabralo by to jen pár minut,“ uvedl asistent.

Behring trval na tom, že budou čekat dál. V noci najednou zazvonil telefon. Volala osoba, která peněženku našla. Asistent zamumlal: „Může to být past. Možná vám chtějí vyhrožovat nebo vás vydírat.“ Behring se však rychle vydal na místo, kde se měli setkat. Když dorazili, blížil se k nim chlapec v tunice a ve svých drobných rukou držel ztracenou peněženku. Asistent ji rychle popadl a spočítal peníze uvnitř. Nic nechybělo.

peněženka iZdroj fotografie: Freepik

Chlapcova dobrota mu změnila život

„Pane, můžu požádat o trochu peněz?“ řekl chlapec rozpačitě. Po vyslechnutí těchto slov se asistent zasmál: „Vidíte? Věděl jsem –“ Než stihl dokončit větu, přerušil ho Behring a usmál se: „Kolik chceš?„Pouze dolar,“ odpověděl chlapec zahanbeně. „Dlouho jsem hledal veřejný telefon, a když jsem ho konečně našel, neměl jsem u sebe žádné peníze, takže jsem si na něj musel půjčit dolar od majitele obchodu. Teď potřebuji ten dolar, abych mu vrátil peníze.

Behring byl tak dojat, že chlapce objal. Během vteřiny se rozhodl, že zcela změní svůj charitativní plán. Nyní bude investovat své peníze do několika škol v Berkeley, jejichž účelem bude vzdělávání dětí žijících v chudých čtvrtích. Při otevíracím ceremoniálu řekl: Nesmíme předpokládat, že každý člověk venku je chamtivý nebo sobecký. Musíme dát každému člověku příležitost dokázat, že má čisté a laskavé srdce. Do lidí s laskavými dušemi se vyplatí investovat.

Jak byste se v případě chlapce zachovali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články