Byla v kómatu, slyšela ale úplně vše. Holčička promluvila o svém zážitku a popsala, čeho všeho byla svědkem

Neuvěřitelný příběh o bolesti a smutku, ale také o obrovské osobní statečnosti a vůli žít dnes vypraví úspěšná sportovkyně a osobnost Victoria Arlen z USA.

nemocniční pokoj s prázdnými lůžky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Victoria Arlen se narodila jako jedna z trojčat v roce 1994 rodině v New Hamspire v USA. Již od mala byla velmi milá a nadaná sportovkyně. Když jí bylo 11 let, onemocněla chřipkou a často si stěžovala na bolest břicha. Dva týdny na to však u ní propukly dvě neurologická onemocnění – transverzální myelitida (zánět míchy) a akutní diseminovaná encefalomyelitida (zánět mozku a míchy), což jsou dvě naprosto vzácné choroby.

Vězněm ve vlastním těle

Následkem toho Victoria náhle ochrnula od pasu dolů. Přestala mluvit, jíst, chodit a pohybovat se. Lékaři se obávali nejhoršího a sdělili rodičům, že se dcera pravděpodobně nikdy nezotaví a brzy zemře. Victoria poté upadla do kómatu a nacházela se v tzv. vegetativním stavu. Téměř čtyři roky byla v podstatě plně uzamčena ve vlastním těle.

Ačkoliv po dvou letech zaznamenali lékaři mírné zlepšení jejího stavu, Victoria nedokázala se svým okolím žádným způsobem komunikovat. Nikdo ale netušil, že slyší a vnímá vše, co se v jejím okolí děje. Slyšela, jak jí lékaři fakticky odepsali, ale Victoria se rozhodla, že se jen tak nevzdá. „Moji rodiče mi věřili. Zřídili nemocniční pokoj v našem domě a starali se o mě. Moji tři bratři – mluvili se mnou a dávali mi vědět o tom, co se děje mimo můj pokoj. Umožnili mi bojovat a posílit se. Nevěděli, že je slyším, ale já jsem mohla,“ říká Victoria.

Naděje umírá poslední

Po čtyřech letech života ve vegetativním stavu přišel první průlom – lékař se rozhodl vyzkoušet na ní nový lék a Victoria navázala první oční kontakt s maminkou! A od té chvíle začala dělat malé, nepatrné, ale životně důležité pokroky – od pohnutí prstem dokázala mávnout rukou. Od vydávání prvních hlásek dokázala říci slovo, postupně celé věty. A věřila, že se jednou bude moci i normálně pohybovat.

Lékaři jí opět prognózovali, že zbytek života stráví na invalidním vozíku. Nebyla by to ale Victoria, kdyby se i s tímto verdiktem hodlala smířit. Velký průlom se v této věci podařilo udělat jejím bratrům, kteří ji z legrace hodili do bazénu, protože Victoria již od mala milovala plavání. K ohromnému překvapení všech začala v bazénu skutečně plavat! Rychle pochopila, že právě plavání jí pomůže vrátit se zpět do správné fyzické kondice.

Neporazitelná Victoria

Victoria tvrdě trénovala a v roce 2012 se kvalifikovala na letní paralympiádu v Londýně, kde jako členka amerického týmu získala čtyři medaile z plavání – jednu zlatou a tři stříbrné. Po třech letech sportovní kariéry přešla na pozici sportovní moderátorky a komentátorky. Velkým milníkem se pro ni stal rok 2016, kdy začala plně aktivně chodit.  Tomu předcházelo 6 hodin každodenního cvičení, které ji pomohlo zotavit se a vrátit se k plně funkční chůzi.

Se svým životním příběhem se Victoria stala inspirací pro všechny, kteří se nechtějí vzdát a bojují o přežití. Kromě četných rozhovorů, knih a přednášek, které na toto téma uspořádala, založila také projekt Walk – specializované centrum, které pomáhá paralyzovaným lidem znovu se postavit na vlastní nohy a chodit. Victoria má touhu nad nepřízní osudu vyhrát už vepsanou ve jménu (latinské slovo victoria znamená vítězství). Krátký dokument o jejím životě můžete zhlédnout ve videu níže.

Co si myslíte o osobnosti Victorie vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články