Amálce museli lékaři amputovat nohu, kterou jí následně přišili zpět. Tak drastický zákrok měl tento důvod

Lékaři museli této sedmileté dívce amputovat v důsledku rakovinného onemocnění nohu. Tu ji však zpět přidělali v naději, že bude moci opět tančit.

i Zdroj fotografie: Fakultní nemocnice Olomouc
                   

Nedávno nám přišel do redakce článek o malé holčičce jménem Amálka, která byla dříve plná života a uměla krásně tančit, ale jednoho dne jí bylo zjištěno závažné rakovinné onemocnění v noze. Její rodiče prosili lékaře, aby se ji pokusili uzdravit, ovšem jelikož byla rakovina velice agresivní, vyžadovala velkou chirurgickou operaci – jak informoval web TheSun, noha jí musela být co nejdříve amputována. Odborníci však naštěstí přišli na účinný způsob, díky kterému by mohla v budoucnu opět tančit. 

Noha jí zničehonic přestala fungovat 

Amálka je teprve sedmiletá dívka, která již od svého dětství chtěla tančit a věnovala se svému koníčku téměř každý den. Dívka však jednoho dne začala pociťovat silnou bolest ve stehnu a během prvního týdne školních letních prázdnin jí dokonce celá noha přestala fungovat„Stalo se to během období, kdy navštěvovala taneční kroužek. Noha jí začala z ničeho nic otékat a chudák maličká nemohla chodit. Nikdo nevěděl, co dělat, a tak jsme zavolali rodiče, kteří si ji vyzvedli a okamžitě převezli do nemocnice, protože nic nepomáhalo,“ sdělila jedna z jejích učitelek. 

Jakmile se dívka spolu s rodiči dostala do nemocnice, vyšlo najevo, že se potýká s osteosarkomem stehenní kosti, což je nebezpečné rakovinné onemocnění. Diagnózu se dívka dozvěděla v den jejích sedmých narozenin, což na tom bylo nejhorší. Rodiče tak na nic nečekali a společně s lékaři se domluvili na zahájení její léčby. Bohužel ani chemoterapie malé holčičce nepomohla, a tak musela podstoupit agresivnější léčbu, a to invazivní amputaci celé nohy. Lékaři se však rozhodli, že provedou netypický zákrok, díky kterému by mohla opět tančit. 

Rotační plastika nohy 

Chirurgové zvolili jako řešení onemocnění amputaci nohy vysoko ve stehně a její následné přišití opačným směrem, díky čemuž by její pata mohla fungovat jako kolenní kloub – tato procedura se podle webu Hmn.wiki nazývá rotační plastika a odborníci ji provádí jen ve velmi vzácných případech. Významem tohoto zákroku byla však skutečnost, že pata holčičky by mohla nakonec fungovat jako kolenní kloub a její chodidlo se vsune do protézy. Rodiče s tímto zákrokem souhlasili a šťastná byla i Amálka s vizí, že bude moci opět dělat to, co ji nejvíce naplňuje. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený BBC News (@bbcnews)

Poté, co byla operace provedena, lékaři potvrdili, že vše vypadá tak, jak má. „Chirurgové říkají, že usměvavá Amelia zvládla operaci naprosto skvěle a nyní se velmi dobře hojí. Dokonce je prý udivuje, jak rychle se přizpůsobuje nové změně jejího těla a bere celou situaci pozitivně,“ sdělila matka Amálky pro web TheSun. Podobný příběh jsme již na webu DámskyDeník zmiňovali, tehdy však musela být provedena amputace mladšímu muži, který si myslel, že se potýká s horečkou.  

Dívka brala vše velmi pozitivně 

Přibližně po třech měsících byla Amálka schopna zatížit nohu a nechat si nasadit protézu. Její rodiče začali shromažďovat finanční prostředky na nákup speciálně vyrobené protézy, která jí brzy umožní opět tančit a žít plnohodnotný život jako dříve. „Lidé se ptají, jak to zvládáme, ale my jsme si vzali příklad z naší dcery. Byla v tom všem tak odvážná a pozitivní, dokonce těsně před operací zamávala noze a řekla sbohem nádore, už se nikdy neuvidíme. Dokonce po operaci říkala jinému dítěti v nemocnici, že na tom být jiná není nic špatného,“ dokončila matka.

Co si o tomto druhu operace myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články