Zastavte dětský záchvat vzteku jedinou otázkou

Jak zastavit vztekání u dětí? Mnoho rodičů zná jeden velmi originální trik, díky kterému to jde snadno, rychle a jednoduše. Mnohdy stačí položit potomkovi jenom jednu jedinou otázku.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Všechny děti se občas vztekají. Je možné s dětským záchvatem vzteku něco udělat, nebo je lepší dítě prostě nechat a počkat, až ho to přejde? O svou zkušenost se podělila matka pětileté dcery z Brazílie. Záchvaty vzteku se mohou dít z několika důvodů, zde je výčet jen několika:

  • Sourozenec jim sebral hračku
  • Nedaří se jim to, o co se pokouší
  • Nechce se jim jít spát
  • Nechce se jim do školy nebo do školky
  • Něco jsme jim zakázali

U její dcery Alice se záchvaty začaly ve zvýšené míře objevovat, když nastoupila do školky. Nemohla si tam zvyknout, byla nervózní a i doma se stále více vztekala pro každou maličkost. Proto matka s dcerou, na doporučení učitelek z mateřské školy, zamířila k dětskému psychologovi. Ten dal oběma spoustu užitečných rad.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Záchvaty vzteku jsou u dětí časté

Dítě musí vědět, co je špatně

Ať už je příčina vzteku jakákoliv, je vždy nutné pomoct dítěti uvědomit si, co se vlastně děje. Tato rada funguje u dětí starších pěti let, které už si dokážou uvědomit své chování i jeho následky. Modelová situace by vypadala asi takto: Chceme, aby naše dítě šlo spát, ale ono si chce ještě hrát s autíčky nebo s panenkami. Už poznáme, že se blíží záchvat vzteku, a tak se dítě zeptáme na jednoduchou otázku – je to velký problém, střední problém nebo malý problém?

iZdroj fotografie: PxHere
Příklad, jak situaci řešit

Když dítě začne přemýšlet, co se v něm vlastně odehrává za pocity, může to záchvat vzteku naprosto zastavit. Společně byste pak měli začít hledat řešení, a to podle závažnosti problému tak, jak ho vidí dítě. V naprosté většině případů se bude jednat o malé problémy, které se vyřeší nejrychleji a nejjednodušeji.

Velkým problémům musíme věnovat pozornost

Pokud dítě považuje problém za středně závažný, s největší pravděpodobností ho také nakonec vyřešíme, ale bude to vyžadovat nějaký čas. To zároveň učí naše děti trpělivosti. Pokud je problém závažný, rozhodně bychom ho neměli ignorovat a mávnout nad ním rukou. 

Naopak bychom měli respektovat, že dítě situaci vnímá jako velmi obtížnou, a měli bychom se snažit mu pomoct, a to i v případě, že nám samotným problém připadá jako maličkost. Měli bychom se také snažit naučit dítě chápat, že v životě ne vždy všechno vychází podle našich plánů.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Zastavit vztekání nemusí být složité

Příklad, jak situaci řešit

Pro příklad uvedeme situaci, která se mamince malé Alice stala. Byla zima a Alice se měla obléct do školky. Chtěla si vzít své oblíbené kalhoty, jenže ty byly v prádle. Už začala trucovat, když se maminka zeptala: „Alice, je to velký, střední nebo malý problém?“ Alice sama uznala, že se jedná o malý problém a jelikož už sama věděla, že malé problémy se dají rychle a snadno řešit, maminka se jí zeptala, jaké je řešení. Alice navrhla, že si vybere jiné kalhoty.

iZdroj fotografie: PxHere
Velkým problémům musíme věnovat pozornost

Zde je důležité umět dítě také pochválit za to, že samo dokázalo problém vyřešit a navrhnout řešení, které bude pro obě strany fungovat. Vychovávat dítě není nic snadného a my si musíme projít všemi fázemi jeho vývoje. Občas uděláme chybu, ale nikdy není pozdě si ji uvědomit a vrátit se na správnou cestu, která je únosná pro nás i pro naše dítě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články