Ve věku 85 let zemřela oblíbená herečka malých rolí. Její tvář se ukázala ve více než 100 filmech a seriálech

Po dlouhé nemoci zemřela ve věku 85 let oblíbená herečka malých rolí, Arlene Golonka. Její temperament jí zajistil role jak ve filmu, tak na prknech, co znamenají svět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do hereckého nebe odešla další osobnost. Po dlouhých bojích s Alzheimerovou chorobou zemřela v pondělí 31. května 2021 v brzkých ranních hodinách herečka Arlene Golonka. Oblíbené temperamentní blondýnce bylo 85 let a na věčnost odešla ve spánku v domově pro osoby s duševním onemocněním. Během své kariéry prokázala svůj talent jak na divadelním jevišti, tak před kamerou – její filmové portfolio čítá přes 100 filmů a seriálů.  

Pro herectví se narodila

Rodačka z Chicaga se narodila 23. ledna 1936 a již od útlého věku se věnovala zpěvu a herectví, přičemž studovala v prestižním Goodmanově divadle. Po dovršení 19 let se přesunula do New Yorku, kde začala pracovat jako servírka. V roce 1958 se na ni usmálo štěstí a získala roli v divadelní hře Noční cirkus. Hra měla ovšem pouze 7 repríz, Golonka se proto poté musela vrátit k práci servírky.

iZdroj fotografie: Public Domain
Její herecké začátky jsou spojeny s divadlem na Broadway

O rok později (1959) získala další divadelní roli, která ji živila podstatně déle. Komedie Take Me Along se hrála celých 14 měsíců. Na prknech, co znamenají svět, působila až do roku 1966. Objevila se mj. v divadelním zpracování Přeletu nad kukaččím hnízdem, kde ztvárnila Candy Starrovou. Během své divadelní kariéry se postupně seznamovala i s filmovým prostředím.

Přesun do Los Angeles se vyplatil

Mezi seriály, které natáčela mezi prvními, patří Naked City (Nahé město) nebo úspěšná The Andy Griffith Show. U českého publika jsou kladně hodnoceny následující seriály, kde účinkovala: Mayberry R.F.D., Agent Smart, Mary Tyler Moore, M*A*S*H, Nová dobrodružství Scooby-Doo, Taxi, To je vražda, napsala nebo Myši z Bílého domu. Z filmů lze zmínit Muž, o němž nic nevím, Pověste je výš, Doktorka odjinud nebo A Family Affair.

iZdroj fotografie: Public Domain
Arlene Golonka (nahoře uprostřed) s kolegy ze seriálu Mayberry R.F.D

Arlene Golonka se do historie stříbrného plátna zapsala jako jedna z nejpracovitějších hereček, které měly zároveň obrovské osobní charisma a zápal. Nad uměleckým jménem neuvažovala, neboť chtěla být mezi svými kolegy výjimečná. Během svého působení se věnovala také výuce herectví, přičemž měla lektorovat i Halle Berry. S láskou na ni budou vzpomínat zejména její sestra a neteře a synovci.

Zdroj: Variety

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články