Co všechno s sebou může přinést stárnutí blízké osoby

Ať chceme nebo ne, stárnutí poznamená život každého z nás. Vliv nemá pouze na samotného člověka, jeho tělo a s ním spojené množství sil, ale také na mezilidské vztahy. A to včetně těch s vlastními dětmi.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Vidět blízkého člověka, který byl po celý svůj život plný energie, postupně ztrácet síly, je pro mnoho z nás těžké. To je zcela pochopitelné. Dokud vědci nepřijdou se závratným objevem, který míru stárnutí a opotřebení těla výrazně sníží, nezbývá nic jiného, než se s tímto přirozeným vývojem smířit. O to víc bychom se měli snažit, abychom svým stárnoucím rodičům byli oporou. Jak? Podle psychologů by se život seniora neměl uzavírat do jednoho velkého cyklu stereotypů. To se může kdykoliv projevit na jeho psychickém a později i fyzickém stavu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Stáří čeká každého z nás

Milovat, být milován… A cítit se potřebný

Právě kontakt s okolím je aspektem, který může ovlivnit celkovou pohodu a navrátit sílu a motivaci do života. Zájem o dění okolo je zásadní také v uchování kognitivních schopností. Jejich další rozvoj je prevencí neurodegenerativních onemocnění. Významnou roli zde hraje i pocit, že je daný člověk stále potřebný. Pokud tedy babička stále trvá, i přes své ubývající síly, na pomoc rodině, neodporujte jí v tom. Nejvhodnější je nasměrovat ji na činnosti, na něž stále stačí. Příkladem této pomoci je například pečení, vaření či vyšívání a pletení. Tyto záliby je vhodné propojit se sociálním aspektem – například návštěvou spojenou s ochutnáváním, co dobrého si babička připravila tentokrát. Takto může vzniknout milá tradice, jejíž dodržování si užije celá rodina napříč generacemi. Stačí-li na to síly nejstarších členů, je možné tuto tradici rozšířit třeba o krátkou procházku v parku.

iZdroj obrázku: Pixabay
Se stářím se mnoho věcí mění

S přibývajícím věkem se zcela přirozeně mění oblast zájmů a činností během celého dne. Vyšetření u lékařů mohou zabrat značnou jeho část, tudíž nezbyde čas na nic jiného. To může pro příslušníky generace, jež byla celý život vedena k pracovitosti, představovat značnou ránu. K ujištění, že jsou pro nás i nadále potřební, postačí i drobnosti. Například požádat o vyzvednutí vitamínových doplňků během návštěvy lékárny. Po celou dobu je však třeba rodiče či prarodiče ujišťovat, že i když zrovna nemohou s čímkoliv pomoct, stále jsou potřební a důležití. Právě to je pro ně to nejpodstatnější.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články