Zásadní důvody, proč ve vztahu mluvit na rovinu a proč je upřímnost klíčem každého úspěšného vztahu, aneb Proč přestat plýtvat svým i partnerovým časem

Určitě jste se někdy dostali do situace, kdy se lež jevila jako to snadnější řešení. Nejspíš se vám to ve většině případů vymstilo a ani jste si toho nemuseli být vědomi.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Každý jsme někdy v životě nebyli upřímní. V menších věcech, kdy se nám nelíbilo něčí triko či v důležitějších. Když jsme třeba řekli rodičům, že se jdeme učit s kamarády a místo toho jsme tropili neplechu. Každá lež má ovšem krátké nohy a některé se mohou velice vymknout z kontroly, i přesto, že to je v daný moment maličkost. Dvojnásobně to platí ve vztahu. Proto přinášíme důvody, proč se radši učit upřímnosti místo umění vymýšlet si z místa.

Upřímnost buduje důvěru

Když jsme k sobě vzájemně upřímní a čestní, učíme se si důvěřovat. Neobáváme se, co ten druhý skrývá nebo zamlčuje. Ne vždy to jde lehce, jelikož upřímný člověk je zranitelný. Vkládá do nás důvěru, že ho za jeho názor neponížíme a zároveň si uvědomuje, že co říká nás může zranit. Přesto se cítíme vedle sebe bezpečně, protože víme, že tomu druhému na nás záleží natolik, aby nám vždy říkal pravdu. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Řeší problémy

Každý, kdo má úspěšný vztah, ví, že to je pravda. Když jsme v upřímném vztahu, problémy se řeší možná náročněji, ale úspěšně. Někdy totiž dochází k nedorozuměním. Když budeme upřímní, dokážeme nedorozumění řešit, komunikovat spolu a problém odstranit. Odlišné názory mohou být frustrující. Všichni se však lišíme ve svých názorech a díky nedorozuměním se můžeme naučit respektovat názor toho druhého.

Zvyšuje náš charakter

Když jsme upřímní, dáváme lidem odpovědnost za jejich chování. Jdeme ostatním příkladem a můžeme je inspirovat k tomu, aby se stali lepšími lidmi. My samotní se díky čestnosti stáváme lepší osobou. Jsme člověkem, který přemýšlí o našich volbách a o tom, jak mohou pomoci nebo ublížit vztahu a osobě, na které nám záleží. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Upřímnost nám dává svobodu

Když se nacházíme v upřímném vztahu, máme svobodu být sami sebou. Nemusíme se přehnaně a náročně snažit, abychom udělali dobrý dojem a byli oceněni za to, kým nejsme. Jsme totiž oceněni a přijati za to, kým jsme. Vše důležité spolu sdílíme a komunikujeme, protože nám na tom záleží. Nemusíme tajně přemýšlet, jestli je ten druhý naštvaný nebo frustrovaný, protože máme jistotu, že by nám to sám řekl. A to je nedocenitelná svoboda.

Zdroj: Justdate

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články