Na chatě nebo chalupě vám vysokotlaká myčka nesmí chybět

Potřebujete spolehlivého pomocníka k úklidu, údržbě a dalším činnostem? K tomu se vám bude nejlépe hodit tlaková myčka, kterou většina lidí zná spíše pod názvem vapka.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Hodí se na čištění aut a podlah a skvělá je také proto, že zajišťuje nízkou spotřebu a ušetří vám finance. Hodit se vám bude zejména na chatě, kde vám pomůže s úklidem silně znečištěných ploch. Podobně jako pevné septiky, i vapky patří k oblíbenému vybavení rodinných domů, chat a chalup. Jak ale vapku vybrat a co je důležité?

Jak to funguje?

Tlakové myčky fungují na principu stlačení vody, díky čemuž vzniká velmi silný proud, který umí zbavit různé povrchy mnoha nečistost a ušetří vám namáhavé drhnutí.

Studená nebo teplá?

Na trhu existují dva typy vysokotlakých čističů. Jedny jsou studenovodní, které se dají skvěle využít zejména v domácnostech. Voda v nich se neohřívá a myjí především díky vysokému tlaku. Bez potíží vyčistí auta, podlahy, spáry a zahradní nábytek. Pořídíte je za nižší peníze a mají jen minimální náklady na provoz. Oproti tomu teplovodní vapky dokážou vodu zároveň ohřívat. Je potřeba do nich doplňovat palivo, které ohřívá vodu na teploty mezi 80 až 140°C. To samozřejmě zvyšuje účinnost čištění, ale počítejte s vyšším pořizovacími provozními náklady.

Vyberte vhodnou vapku pro vás

Při výběru hraje nejdůležitější roli tlak a průtok vody. Na domácí využití vám bude úplně stačit tlak 120 bar a průtok okolo 520 l/h. Klíčová je samozřejmě také teplota vody, kterou čistíte. Pro běžné čištění postačí, pokud se podaří vodu ohřát aspoň na 40 °C. Pamatujte i na to, jak dlouho je možné vapku používat. Obvykle je to okolo 30 minut a následně je nutné stroj nechat alespoň 2 hodiny vypnutý. Existují samozřejmě výrobky i s delší výdrží, ale počítejte s tím, že jsou dražší. Pro běžný úklid by vám půlhodina měla určitě stačit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Vágnerová

Zobrazit další články