Jak na opary u těhotných a dětí?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vy všichni, kdo trpíte na opary, nám jistě dáte zapravdu, že se vždy objeví v ten nejméně vhodný okamžik – třeba když před sebou máte důležitou schůzku či prezentaci. Jsou bolestivé, a především nevzhledné. Časem se vstřebají i samy bez léčby, avšak vhodnou léčbou dokážete průběh urychlit.

Za opar je zodpovědný virus Herpes simplex (HSV 1). Jakmile ho jednou dostanete, už navždy vám zůstává v těle a pak může kdykoliv propuknout. Proč k tomu dochází vždy před důležitou událostí? Protože jeho spouštěčem jsou často stres, únava, případně snížená imunita. Na vině ale mohou být i sluníčko (spálení, úpal), alergie na potraviny či hormonální změny. Velmi časté jsou opary v průběhu těhotenství, udává se, že u žen, které už někdy opar měly, je 75% šance znovu propuknutí v těhotenství.

V těhotenství dostává tělo zabrat, proto se opary vyskytují

Těhotenství je pro tělo náročným obdobím, při oslabení či ve stresu se opary u těhotných objevují běžně. Ve většině případů ale není vůbec třeba se tím znepokojovat. Pokud nastávající maminka opary mívala i před těhotenstvím, tělo si už vytvořilo bariérové IgG protilátky a přenos viru na plod nehrozí. V opačném případě tu existuje malé riziko na začátku (do 12. týdne). Na začátku těhotenství může být opar přenesen placentou a poškodit vývoj očí, mozku, velkých cév či zapříčinit potrat. Riziko je ale skutečně malé, takže se tím zbytečně nestresujte, miminku stres nepomůže, ba naopak. V klidu situaci proberte se svým gynekologem, aby o ní věděl. Při pravidelných screeningových vyšetřeních (obvykle okolo 12. a 20. týdne) by se jakékoliv poškození plodu projevilo. Není tedy důvod se zbytečně stresovat.

Léčba oparu u těhotných a dětí má svá omezení

Co však rozhodně může vývoj plodu poškodit, jsou různé léčebné přípravky na opary, takzvaná antivirotika. Těhotné ženy ovšem nemohou užívat libovolné přípravky, jelikož řada z nich obsahuje látky jako aciklovir a peniciklovir, které by mohly poškodit plod. Bezpečné jsou přírodní produkty. Přesně takovým je i gel na opary od společnosti Techno life s.r.o. Je ověřen klinickými zkouškami a dermo testy prováděnými v Německu, ale především s ním mají dobré zkušenosti maminky. Jak ty nastávající, tak ty, co už děti mají. Přírodní produkty jsou totiž vhodné i pro opary u dětí, kterým byste také neměli podávat agresivní léčiva.

K primární infekci u dětí často dochází mezi 1. a 5. rokem života. Opar však často probíhá bezpříznakově, asi jen u 10 % dětí se projevuje jako oparové ložisko v obličeji či okolí nehtového lůžka. Projevit se může také teplotami, bolestmi v krku a zduřením lymfatických uzlin na krku. V takových případech se podávají protivirové léky. Běžné opary se léčí lokálně, jako doplňková léčba se doporučuje podávání vitamínů B a C. Lokální léčba nejen ulevuje od bolesti, ale také puchýřek dezinfikuje.

Bojujte proti oparu přírodním gelem

Herpes gel na opary přišel s cílem zaplnit díru na trhu, tedy poskytnout léčbu oparu bezpečnou pro budoucí maminky a malé děti. Jedná se o gel příjemné konzistence, který je průhledný, na rtech tedy není vidět. Díky léčivým látkám ovšem urychluje hojení puchýřku, zmenšuje je a zmírňuje svědění. Neobsahuje alkohol, je vhodný i pro alergiky.

Nanášet byste ho měli zhruba 5 až 7krát denně po dobu 4 až 5 dní. Nanáší se buď čistými konečky prstů, nebo vatovými tampony, špička tuby by se z hygienických důvodů neměla dostat do kontaktu se rtem.

Čím dříve s aplikací začnete, tím rychleji se oparu zbavíte. Ideální je s aplikací začít již ve chvíli, kdy vás svědí ret, objeví se zarudnutí poté, co se dítě napilo ze špinavé skleničky apod. Jestliže se ani po 5 dnech příznaky nezlepší, nebo se dokonce zhorší, určitě je vhodné jít se poradit s lékařem. Herpes gel by se neměl užívat déle než 10 dní v kuse.

Oparu se snažte především vyhnout

Nastávající maminky by měly udělat vše pro to, aby se nákaze oparem vyhnuly. Samozřejmostí je omezení kontaktu s osobami, které oparem trpí, protože tento vir je velmi nakažlivý. Stačí se napít ze stejné skleničky či utřít do stejného ručníku. Dále je vhodné posilovat imunitu a pozorně se sledovat. Jakmile ucítíte svědění či pálení na rtu, aplikujte Herpes gel. Ani jako prevence vám neuškodí, má přírodní složení. Oparu se zbavíte dříve, než se dostane do fáze nevzhledných mokvajících puchýřků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla