Video: Má nejvzácnější hlas na světě. Umělec dokáže zazpívat píseň o rozsahu neuvěřitelných 6 oktáv

Jakmile otevře ústa a zapěje první tóny, posluchačům naskakuje husí kůže. Zpěvákův nadpozemský hlas učaruje bezesporu každému.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mladý kazašský zpěvák Dimash Kudaibergen (celým jménem Dinmuhammed Qanatuly Kudaibergen) se stal hvězdou poté, co se v roce 2017 zúčastnil prestižní pěvecké soutěže, kde neuvěřitelně snadno obsadil druhé místo. Kromě jeho lásky k hudbě a schopnosti získat si svým vystoupením publikum, si jej světová hudební scéna cení především kvůli strhujícímu hlasovému rozsahu 6 plných oktáv. Umělec je tak schopný zpívat písně pro baryton i soprán.

Pochází z umělecky založené rodiny

Dimash Kudaibergen je zpěvákem, skladatelem a multiinstrumentalistou. Narodil se 24. května 1994 ve městě Aktobe (Kazachstán) manželům Svetlane a Qanat Qudaibergenuly Aitbayevovým. Jeho matka působí jako sopranistka v Aktobeské filharmonické společnosti a zároveň je uměleckou ředitelkou dětského studia Saz. Zpěvákův otec dříve vedl regionální radu pro rozvoj kultury v Aktobe. Mladý 28letý umělec má ještě dva sourozence.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kazašský zpěvák Dimash Kudaibergen, kterému se přezdívá mladý zázrak, má hlasový rozsah 6 oktáv

Ačkoliv se na jeviště postavil poprvé ve svých 2 letech, jeho hvězda začala stoupat až o mnoho let později. Na prahu dospělosti se zúčastnil několika kazašských hudebních soutěží, které s přehledem vyhrál. V roce 2017 se kvalifikoval jako nejmladší zpěvák v historii do prestižní pěvecké soutěže The Singer. Soutěžil s profesionálními čínskými zpěváky současnosti. Díky svému talentu se probojoval až do finále a obsadil skvělé druhé místo.

Účast v soutěži předznamenala jeho celosvětovou slávu

Talent a hlasový rozsah učarovaly celému světu. Dimash dokáže zazpívat cokoliv v rozsahu 6 oktáv – od barytonu (dříve považovaný za nejhlubší mužský hlas) po soprán (nejvyšší tóny, které jsou lidé schopni zazpívat). V celé historii dokázalo soprán zazpívat jen velmi málo mužů. Nejčastěji se jednalo o tzv. kastráty – výjimečně nadané zpěváky, u nichž vlivem zákroku nedošlo k mutaci hlasu. V současnosti je nicméně kastrace za tímto účelem zakázaná.

Dalším známým a uznávaným soudobým sopranistou je francouzský zpěvák a operní pěvec Philippe Jaroussky. Ten však disponuje menším hlasovým rozsahem. Díky rostoucí popularitě vystupuje Dimash všude po světě. V rámci svých vystoupení se soustřeďuje mj. na propagaci své rodné země. Jestliže byste si talentovaného umělce chtěli poslechnout osobně, můžete se informovat o koncertu, který by se měl uskutečnit 16. 4. 2022 v pražské Tipsport Aréně.

Jaké pocity ve vás vyvolává Dimashův neuvěřitelný hlasový rozsah?

Zdroj: TheGuardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články