Život Nadi Urbánkové byl jako horská dráha. Profesně zářila na vrcholu a při strmých pádech v soukromí přišla o lásku i majetek

Spoustu let se musela vystudovaná zdravotní sestra vypořádávat s traumatem z dětství. Šla si ale za svým a stala se pětkrát nejlepší zpěvačkou v anketě Zlatý slavík.

Zpěvačka Naďa Urbánková i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

V posledních letech se někdejší hvězda československé pop music Naďa Urbánková ukazovala před kamerou nebo na jevištích spíš sporadicky. Pětinásobná Zlatá slavice žila v ústraní v obci Želiv, které dominuje premonstrátský klášter. Za jeho zdmi prý hledala útěchu. Do hudebního nebe odešla v třiaosmdesáti letech na komplikace spojené s rakovinou a prodělaným onemocněním covid-19. Život vynikající zpěvačky s charakteristickými brýlemi byl plný vrcholů, ale také pádů.

Vytěsnila, že ji vlastní otec znásilnil

Narodila se jako Naděžda Balabánová v Nové Pace u Jičína. Její dětství ale nebylo šťastné. Roky se vyrovnávala s traumatem. Když jí bylo osm let, vlastní otec ji znásilnil. „Začala jsem nejdřív plakat a pak strašně moc křičet. Tak, až se vyděsil a nechal toho. Nakonec jsem vylítla, utíkala pryč. On na mě řval, že jestli to někomu řeknu, tak mě zabije,“ napsala ve své knize A příště lépe, která vyšla v roce 2011. Otec zemřel zhruba rok po incidentu.

Podařilo se jí zážitek vytěsnit. Co se vlastně stalo, si uvědomila až v dospělosti. Událost z dětství ale měla vliv na její další vztahy s muži, protože měla problém s fyzickým kontaktem. Hudbu a divadlo ale milovala. Vystudovala zdravotní školu a začala pracovat jako zdravotní sestra. Ale netrvalo dlouho a nastoupila do Pardubického divadla. Tam se poznala se svým prvním manželem Karlem Urbánkem a odstěhovali se do Prahy.

Velkou životní láskou byl Josef Abrhám

Její hvězda začala zářit. Získala angažmá v divadle Semafor, což zpěvačce otevřelo cestu i na filmové plátno. V roce 1964 ji obsadil režisér Ján Roháč do hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů. Zahrála si například i v Menzelově oscarovém komediálním dramatu Ostře sledované vlaky. Začala spolupracovat s Jiřím Brabcem a jeho skupinou Country Beat. V anketě Zlatý slavík se od roku 1972 pět let v řadě stala Urbánková nejlepší zpěvačkou. S kapelou vystoupila i v nejvýznamnějším centru country hudby na světě, americkém Nashvillu.

Naďa Urbánková s Václavem Neckářem iZdroj fotografie: Nextfoto

Zatímco na poli pracovním v té době Naďa Urbánková sklízela velké ovace, v soukromí to bylo horší. Manželství s prvním mužem nevydrželo poté, co otěhotněla a přišla o dítě. Po rozvodu měla osmiletý vztah s hercem Josefem Abrhámem. Byl její velkou životní láskou. Velmi ji zdrtilo, když ji opustil kvůli Libuši Šafránkové. Mluvila o tom i spoustu let poté. Při koncertním zájezdu do Nashvillu poznala svého druhého manžela, profesora angličtiny, překladatele a textaře Jana Nemejovského.

Navzdory nezdarům byl život krásný

Rozvedli se, ale právě s ním má Naďa Urbánková své jediné dítě. Dcera Linda jde v matčiných šlépějích a vystupuje pod jménem Jana Fabiánová. Dalším manželem brýlaté pěvecké hvězdy se stal lékař Josef Havlík, který žil po emigraci ve Švýcarsku. Tam se za ním přestěhovala. Přestala zpívat a manželé spolu začali podnikat. Koupili sanatorium v Protivíně na jihu Čech. Tehdy se odstartovala další drsná kapitola zpěvaččina života.

Naďa Urbánková s dcerou Janou Fabiánovou iZdroj fotografie: Nextfoto

Jejich podnikatelský sen totiž skončil v troskách. Firma se ocitla v dluzích a následně v konkurzu. Naďa Urbánková tehdy přišla o téměř veškerý svůj majetek. Neslavně skončilo podnikání i vztah. Vleklé soudní spory zanechaly šrámy i na jejím zdraví. Vážně onemocněla, s rakovinou bojovala několik let. Navzdory nástrahám života zůstávala optimistkou. „Když to shrnu, kromě několika nezdarů byl ten život vlastně krásný,“ řekla zpěvačka v pořadu 13. komnata.

Co říkáte na vzestupy a pády zpěvačky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články