50letá žena v sobě 9 let nosila mrtvé dítě. Odmítala léčbu, protože si myslela, že je očarovaná

Žena původem z Afriky, která se přestěhovala do USA, se nenechala léčit, i když měla vážný zdravotní problém. Byla totiž přesvědčená, že ji někdo očaroval.

Těhotenský ultrazvuk i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé žijící v Africe mají zcela jinou životní úroveň než obyvatelé ostatních světových kontinentů. Mají odlišnou kulturu a zažívají situace, jež například v Evropě nejsou běžné. Věří různým šamanům a rituálům, které využívají místo lékařské péče a při různých životních komplikacích. Padesátiletá žena z Konga, která se přestěhovala do New Yorku, se odmítla léčit se svými zdravotními obtížemi, protože si myslela, že je prokletá a očarovaná. Na následky podvýživy nakonec zemřela.

CT odhalilo neuvěřitelný nález

Zmíněná žena se stěhovala z Konga do Burundi a poté do Tanzanie, kde porodila celkem osm dětí. Tři z nich ale bohužel krátce po porodu zemřely. Když znovu otěhotněla, navštívila lékařskou kliniku v uprchlickém táboře. Tam si doktor všiml, že se její nenarozené dítě přestalo hýbat. Oznámil jí, že srdíčko již nebije, a doporučil, aby se vrátila za dva týdny, pokud samovolně nepotratí plod doma.

To se však nestalo, a protože si myslela, že své dítě zabila, odmítala jakoukoli lékařskou pomoc. Když se po několika letech stěhovala do USA, zdravotní prohlídka 6 měsíců před jejím přesídlením odhalila něco neuvěřitelného. Na CT lékaři objevili zvápenatělý plod usazený v jejím břiše. Měl velikost jako hlávka salátu a tlačil na její střeva. To způsobilo těžkou střevní obstrukci a následnou podvýživu. Jednalo se o tzv. lithopedion.

Padesátiletá žena si stěžovala na žaludeční křeče, špatné trávení a nadýmání. Lékaři po sérii vyšetření zjistili, že má v břiše více jak devět let tento zkamenělý plod. Bohužel ale odmítla jakoukoli léčbu, protože byla přesvědčena o tom, že je prokletá a očarovaná. I přes velké bolesti a utrpení se léčit nenechala. A tak 14 měsíců po příjezdu do USA zemřela. Dle lékařů byla příčinou smrti podvýživa. Mrtvý plod tlačil na ženino střevo, takže její tělo nebylo schopné vstřebávat základní živiny.

iZdroj fotografie: Chang CM, Yu KJ, Lin JJ, Sheu MH, Chang CY / Creative Commons / CC BY-SA

Co je to lithopedion?

Lithopedion je velice vzácný jev vznikající při mimoděložním těhotenství. Tento název označuje plod, jenž zemřel a následně zkameněl, spíše přímo zvápenatěl. Je totiž moc velký na to, aby se vstřebal, takto se tělo ženy chrání před infekcí z mrtvé tkáně. Obrana organismu zahrnuje právě kalcifikaci, což je proces, při němž se do tkáně ukládají vápenaté soli.

Velké množství těchto případů bývá bezpříznakových po dobu i několika let. Poté se může objevit tlak v břiše nebo na močový měchýř či konečník. Pacientky trpí bolestí v pánevní oblasti. Může dojít až k roztržení močového měchýře či konečníku a zneprůchodnění a zauzlení střev. Lithopedion lze odhalit pomocí rentgenu nebo CT. Zatím je známo méně než 300 případů tohoto jevu.

Co si o jejím rozhodnutí myslíte vy?

Zdroj: Lbc
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články