„Nikdy nechci mít děti. Když slyším o dnešních toxických matkách, dělá se mi zle,“ odůvodňuje žena své rozhodnutí

Čtenářka v e-mailu zaslaném do redakce zdůvodňuje své rozhodnutí nikdy nemít děti. Nelíbí se jí dnešní společnost, která mluví o toxických matkách.

žena se psem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Být matkou je velmi náročný a často nedoceněný úkol. Na jejich bedrech je ve většině případů veškerá péče a starost o dítě, jeho výchova a nutnost jej připravit do budoucího života. Do redakce přišel e-mail od čtenářky, která se v něm svěřuje se svým životním příběhem a také zdůvodňuje, proč nemá a nikdy ani nechce mít děti. Podle ní se v průběhu let velmi změnil přístup dětí k rodičům, zvláště pak k matkám.

Přišlo jí naprosto přirozené, jak byla vychovávaná

Osmatřicetiletá Alena Skoupá žije sama v bytě na malém městě. Je nejstarší ze šesti sourozenců, takže se o ně často starala. Od malička měla spoustu povinností, což jim všem přišlo přirozené. Stejně jako to, že se starší sourozenci starali o ty mladší. Nikdy z toho rodiče nevinili. Byli totiž velmi zaneprázdnění prací, aby dokázali rodinu uživit. A za to jim jejich potomci byli naopak velmi vděční a vážili si jich. Jakmile si paní Skoupá nedávno přečetla, že se v dětství nějaká žena musela starat o svou mladší sestru a z toho má dodnes trauma, byla trochu vyvedená z míry – nechápe, kam dnešní svět spěje.

Když si paní Skoupá vzpomene na své dětství a na to, jak ji i její sourozence rodiče vychovávali, asi by na ně dnes někdo zavolal sociálku a umístil je do dětských domovů. Jejich matka je občas uhodila a křičela na ně, když vyvedli nějakou lumpárnu. Díky tomu si ale zapamatovali, že to již nemají dělat. Zůstávali často sami doma přes noc, protože rodiče měli práci navíc. V dnešní době je tohle podle všech nepřípustné a za neúspěchy a nezdary svých dětí mohou především matky.

Lituje dnešní matky a obdivuje jejich vytrvalost

Paní Skoupá ví, že děti nechce a nikdy je mít nebude. Její sestra má děti tři a zůstala s nimi sama. Dva její bratři jsou bohatí a zaměřují se pouze na kariéru a peníze. Další bratr má v životě smůlu, je již dvakrát rozvedený, zadlužený a nic se mu nedaří. Poslední sestra má jedináčka a je velmi bohatá. Mají tedy různé osudy. A je to snad chyba jejich matky? Je snad zodpovědná za dluhy svého syna nebo za rozvod své dcery? Každá matka chce pro své děti jen to nejlepší, ale někdy to nevyjde. Takový je život, nikdo není dokonalý. Proč tedy za všechno mohou v dnešní době mámy?

Když vidí současné maminky, jejich frustraci, nejistotu, strach z odsouzení, z toho, že je budou jejich děti obviňovat ze všech svých selhání. Jak čte o terapeutech, kteří radí lidem, aby se odloučili od svých toxických matek, které mohou za jejich nezdary. „Je mi líto dnešních maminek, protože tlak, který je na ně vyvíjen, jim může vzít veškerou radost z toho, že mají děti. Přeji jim hodně vytrvalosti a méně sebemrskačství. To je přesně důvod, proč sama nechci mít děti. Dnešní doba je šílená a je hrozné, že to lidé nevidí,“ končí těmito slovy svůj e-mail.

Co si o tom myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články