Závislost na elektronických obrazovkách a telefonech ničí aktuální generaci dětí bez ohledu na jejich věk

Internet nám v současné době usnadňuje život víc než dost, kromě této nevýhody má ale i vlastnost, kterou dokáže zničit celé generace dětí. Vtáhne je do sebe a nepustí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V koronavirové krizi je internet mnohem více využívaný než kdy jindy. Děti se teprve teď postupně po dlouhé době vrací do škol, doposud se škole věnovali všichni žáci online. Kromě toho jsme se všichni museli potýkat s celou řadou vládních nařízení a opatření, díky kterým jsme přišli o akce a kontakt se svými blízkými. To všechno samozřejmě může podpořit závislost na internetu.

Když se kamarádi nemohou stýkat fyzicky, stýkají se alespoň v online prostoru. To ale může mít velmi vážné důsledky, které mohou vyústit v závislost na internetových sítích, telefonech, tabletech i počítačích. A taková závislost může mít velmi vážné následky

iZdroj fotografie: Pixabay
Čím nahradit moderní techniku? Třeba hudebním nástrojem

Závislost na internetu stoupá

Dětí, které jsou závislé na internetu neustále přibývá. Moderní technologie nás obklopují všude, jsou nedílnou součástí našeho života, ale pokud jsme v jejich kontaktu velmi často, škodí to. To souvisí i s tím, že se rodiče o své děti čím dál více bojí, a tak jim pořizují mobilní telefony čím dál dříve. Ty se na nich velmi rychle naučí hrát hry a visí na telefonu více, než je zdrávo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dokáže je vtáhnout do sebe, děti ztratí potřebu sociálního kontaktu a pobytu na čerstvém vzduchu. S tím souvisí i to, že když si maminky na mateřské dovolené chtějí od dětí odpočinout, velmi často jim půjčují hry na svém telefonu, pouští YouTube a další aplikace s dětskými videím. Děti se tak téměř okamžitě naučí se zařízením zacházet. 

Internet a rozvoj vad u dětí

Kromě toho, že internet má obrovskou odpovědnost za sociální život dětí, které nemají potřebu chodit ven a fyzicky se stýkat, odborníci připisují internetu ještě jednu velmi závažnou nevýhodu. Bylo zjištěno, že internet může za stoupající počet vad, které se u dětí vyvíjí. Jedním z takto závažných problémů způsobených internetem je opožděný vývoj řeči. Děti, které neustále koukají do obrazovky, píšou a hrají hry, nemají žádnou potřebu komunikovat slovy. Čerpají tak pasivní slovní zásobu, všemu rozumí, ale nejsou schopné slovně sdělit, co potřebují ani odpovědět na otázky. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Dětem tablety a mobily příliš neprospívají

Opožděný vývoj řeči i nepotřeba sociálního kontaktu může mít pro dítě vážné následky. Problémy, které způsobuje internet tímto výčtem, ale rozhodně nekončí. Děti závislé na internetu mají mimo jiné také nedostatek pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu. Právě díky tomu mohou rapidně přibývat na váze. Obzvláště, pokud se u toho stravují nezdravými jídly a nápoji. S nedostatkem pohybu souvisí také ochabování svalů a ztráta fyzické kondice.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mobil nebo tablet. To je častá výbava stále menších dětí

Děti, které tráví mnohem více času na internetu, než je zdrávo, se pravděpodobně budou také potýkat s migrénami, bolestmi hlavy, nespavostí a bolestmi očí. Tyto problémy způsobuje modré záření, které není pro tělo zdravé. Právě kvůli záření se doporučuje alespoň hodinu před spánkem nekoukat do žádné elektroniky, aby se vám dobře spalo. Kromě toho není elektronika zdravá ani pro oči, kterým se může velmi rychle začít zhoršovat zrak. 

Zdroj: Psycom
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články