Rutinní zaplacení nákupu nebo obědu, kterému lidé většinou nevěnují nějak zvlášť velkou pozornost, se může rychle změnit v hodně nepříjemný zážitek.
Repertoár podvodníků, kteří chtějí obrat své oběti o peníze, je opravdu hodně široký. A přestože se lidé domnívají, že jsou dostatečně opatrní, když nereagují na podivné nabídky v e-mailech, SMS nebo na sociálních sítích, o úspory mohou v mžiku přijít i při obyčejném placení nákupu. Nedávno se něco podobného stalo i čtenářce Dámského Deníku jednatřicetileté Báře N. z Prahy, která nám napsala do redakce.
Platba v obchodě se změnila v noční můru
Když jde o vaše peníze, je třeba být v podstatě neustále ve střehu. „Jsem vždycky velmi obezřetná. Byla jsem nakupovat a zaplatila jsem v obchodě bezkontaktně kartou jako vždycky a šla jsem domů. Vůbec mě nenapadlo, že bych se měla mít nějak na pozoru, že by se něco mohlo stát,“ uvedla čtenářka. Když ale večer nahlédla do internetového bankovnictví, nevěřila vlastním očím.
Z účtu jí zmizely desítky tisíc korun. „Našla jsem ve výpisu podivné platby, které jsem nedělala já. Prostě mojí kartou platil někdo jiný, i když jsem ji nikomu nepůjčila. Používám ji jenom já, strašně mě to vyděsilo,“ svěřila se čtenářka. Ukázalo se, že se stala obětí nového triku zlodějů. Metoda krádeže údajů o platební kartě sama o sobě není nová, podvodníci ji dřív využívali hlavně u bankomatů, nově ji ale zkoušejí i v obchodech.
Podvodníci zkopírují údaje z platební karty
A zdaleka nejde jen o tuzemské obchodníky, kde se můžete spálit. Pokud jezdíte rádi za levnými nákupy do Polska, mějte se na pozoru i u tamních prodejců. „Podvod spočívá v tom, že prodavač nebo barman, který s kartou nějak při placení manipuluje, zkopíruje z magnetického proužku údaje, které pak slouží k výrobě padělku karty,“ píše polský web Fakt s tím, že před takzvaným skimmingem varuje policie ve městě Dąbrowa Górnicza.
Vyjma obchodů se podle české policie zákazníci mohou nechat obelstít i při placení v barech, restauracích, na čerpacích stanicích nebo v hotelech. „Netušila jsem, že je něco takového možné,“ rozčiluje se paní Bára. Mnohem nebezpečnější metodou, která byla hitem před několika lety, je skimming z bankomatů. Zloději instalují na bankomat speciální zařízení, pomocí kterého získají údaje z magnetického proužku nebo čipu na kartě a PIN. Vyrobí si pak duplikát a použijí ho k vyluxování účtu oběti.