„Nejděsivější video, jaké jsem kdy viděl.“ Lidé komentují záběry ze záchranné akce dítěte, které se zaseknutou hlavou viselo z balkónu

Odvážní zachránci balancovali na parapetu, aby zoufalému batoleti pomohli. Kdyby byla mříž i u balkonového okna dolního bytu, neměli by se k němu jak dostat.

Díte strká hlavičku mezi žbrdliny i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rodiče malých dětí vědí, že se nevyplácí pouštět je z dohledu. Stačí totiž málo a může dojít k velmi nebezpečným situacím, při kterých se prcek snadno ocitne v ohrožení života. Nebýt pohotové reakce dvou mužů, mohlo špatně skončit také asi dvouleté batole, jehož hlava uvízla v kovové mříži u balkonového okna. Děsivé záběry zoufalého dítěte, které visí jen za hlavu v několikametrové výšce, obletěly sociální sítě.

Viselo jenom za hlavu zaklíněnou v mříži

Zbývalo málo a mohlo dojít k tragédii, podobně jako v jiném balkonovém dramatu, o kterém jsme psali na DámskémDeníku. Balkonové okno u bytu je obehnané mříží ze všech stran. Malé dítě se asi chtělo podívat ven, ale propadlo mříží a zaklínilo se za hlavu. Z pohledu na dětské tělíčko visící z balkonu jen za hlavu mrazí. Mříž mu sice zachránila život, protože z několikametrové výšky nespadlo, ale nebylo zcela zřejmé, zda nějaký špatný pohyb nezpůsobí, že hlavu prostrčí také.

Zoufalého batolete si všimli dva muži, kteří mu okamžitě přispěchali na pomoc. Pravděpodobně se nemohli dostat do bytu, a tak zahájili záchranářskou akci z okna o patro níž. Odvážný čin zachytilo video zveřejněné na facebookovém profilu VT. Zachránci si všimli, jak sebou dítě škube a snaží se vytáhnout hlavu z mříže. Vylezli na okenní parapet a snažili se zabránit tomu, aby vypadlo z okna. Chtěli mu podepřít nožičky stoličkou a pak i druhou.

Zdálo se, že dítě může každou chvíli propadnout

Balancováním na parapetu zachránci velmi riskovali, stačil jeden neuvážený pohyb a mohli vypadnout. Balkonové okno v dolním bytě totiž nebylo opatřené mříží. Kdyby tam byla, neměli by možnost se k batoleti vůbec dostat. Video ukazuje, jak se dítě snaží si na židličky stoupnout, ale nedaří se mu to. Nohy se mu smýkly a vypadalo to, že mříž jeho hlavu už jen sotva zadržuje. Nervy drásající scénu ukončil příchod člověka do bytu, kde dítě viselo, který ho vtáhl dovnitř.

Heroic Neighbours Come To The Rescue

Thank goodness for these brave neighbours! 🙌

Zveřejnil(a) VT dne Pondělí 16. října 2023

Záběry mrazivého incidentu zaznamenaly na sociálních sítích přes 109 miliónů zhlédnutí. „To bylo nejděsivější video, jaké jsem kdy viděl,“ napsal jeden z diskutujících. „Cítím obrovskou úzkost. Děti se musí pořád hlídat. Během pár vteřin se může stát něco takového,“ uvedl jiný. „Rodiče se vůbec o dítě nezajímali. Viselo tam dlouho. Ještě, že tam byli ti zachránci. Takový balkon hrůzy,“ poznamenal další z diskutujících.

Rodiče by měli očekávat, co potomek udělá

Podle psychologů by doma bez dozoru nemělo zůstat dítě mladší 10 let, píše Aktuálně. Policie apeluje na rodiče, aby své potomky už od raného věku učili, jak se chovat, aby se neocitli v nebezpečné situaci. „Platí zásada, že čím je mladší dítě, tím je ohroženější. Pokud by zůstalo dítě samo doma, mělo by znát  pravidla, jak se chovat. Rodiče by měli být ti nejbližší, kterým dítě důvěřuje, měli by znát své dítě, a tudíž také vědět, co mohou od svého drobečka očekávat. V tom smyslu pak zaměřit svá ponaučení,“ radí psycholožka Zdeňka Papežová na webu Policie ČR.

Jak k takové situaci mohlo vůbec dojít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články