Vůbec první kříženec psa a lišky byl vědci oslavován jako „úžasný“ objev. Jak takový tvor vypadá?

Vědci našli vůbec prvního křížence mezi psem a liškou. Zajímavého tvora oslavují jako úžasný objev a představili světu, jak takové zvíře ve skutečnosti vypadá.

šedá liška i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V současné době vědci stále nachází nové druhy zvířat, a to zejména v místech, jako jsou pralesy a těžko dosažitelné oblasti. Není tomu například tak dávno, co našli nový druh miniaturní žabky nebo jedovatého hada. Veřejnost však zaujal především nový objev, který vyrazil mnohým dech. Jednalo se totiž o prvního křížence psa a lišky – záhadné zvíře bylo nalezeno v Brazílii poté, co jej srazilo auto. Odborníci si zpočátku nebyli příliš jistí, o jaký druh se skutečně jedná, a tak provedli genetické testy, jejichž výsledkům nemohli uvěřit. 

Hybrid psa a lišky 

Jakmile kolemjdoucí obyvatelé našli nebohé zvíře na silnici, okamžitě jej převezli do veterinární nemocnice Universidade Federal do Rio Grande do Sul, kde lékaři zjistili, že jej srazilo auto. To však nebyl jediný problém, s nímž si lámali hlavu. Kromě toho je překvapilo také to, že tvor připomínal psa a lišku zároveň. Dlouhou dobu nemohli přijít na to, o jaké zvíře se tedy skutečně jedná. Přivolali si proto na pomoc zkušené vědce, kteří následně provedli genetické testy. Jejich výsledky pak všem vyrazily dech, když vyšlo najevo, že se jedná o hybrida.

Zvíře po výzkumech dostalo jméno „dogxim“ a mělo vlastnosti obou zvířat. Jeho uši byly velké a stojící, zatímco srst drátovitě hustá a čenich příliš špičatý. Stejně tak veterináři zaznamenali, že vykazuje vlastnosti jak domestikovaného, tak divokého druhu – zpočátku bylo dokonce vůči lidem velmi opatrné. Zároveň však nebylo příliš agresivní, jak by se od běžné divoké lišky očekávalo. Bohužel zajímavý tvor z neznámých příčin brzy zemřel. Teprve po dalších testech se ukázalo, jak významný objev to byl.

Jedinečný objev ve volné přírodě 

K celému incidentu se vyjádřila také ochránkyně přírody Flavia Ferrari, která s hybridním zvířetem po operacích pracovala. Podle ní se postupem času začalo učit žít s lidmi a jejich přítomnost se tvorovi líbila. „Bylo to úžasné zvíře, opravdový kříženec divoké lišky a zdomácnělého psa. Nebylo sice tak učenlivé, ale postrádalo jakoukoliv agresivitu při manipulaci. Jeho povaha byla plachá a velmi opatrná, obecně se zvíře raději drželo dál od lidí, ale po uzdravení se začalo cítit mnohem bezpečněji,“ sdělila odbornice.

Další testy navíc určily, že zvíře, které mělo štěkot psa a vypadalo z půlky jako divoká liška, která si ráda hrála s hračkami, mělo neuvěřitelných 76 chromozomů (ty byly směsí obou druhů). Vědci se také domnívají, že matkou byla se vší pravděpodobností liška, zatímco otec byl domácí pes – nejsou si však jistí, jaké to bylo plemeno. Součástí léčby byla také kastrace zvířete, ale přesto se vědci domnívali, že se mohlo ve volné přírodě rozmnožovat a zanechat po sobě potomky. To znamená, že pravděpodobně nebylo jediným svého druhu. 

Tuto skutečnost potvrdila také Bruna Elenara Szynwelski z Universidade Federal do Rio Grande do Sul, která na zvířeti prováděla testy: „V naší studii jsme zaznamenali první případ hybridizace mezi jedním druhem divokého psovitého a domácího psa. Je to skvělý objev a nemyslíme si, že ojedinělý. Zvíře po sobě mohlo zanechat ve volné přírodě potomky, takže je jen otázkou času, než se objeví další.“ Nyní se vědci snaží v přírodě najít další takové křížence, kteří by jim tato zvířata umožnili lépe poznat. 

Co si o tomto nálezu myslíte vy?

Zdroj: Mirror
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články