Video, kde si děti ve školce připravují oběd, vidělo 8 milionů lidí. Někteří s úžasem pozorují, jiní si neodpustili hanlivé komentáře

Pro rodiče předškoláků, kteří se sotva sami vysmrkají, obléknou nebo zavážou tkaničky u bot, může vzdělávací režim v zahraniční školce připadat jako sci-fi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Říká se, že jiný kraj, jiný mrav. A tohle pořekadlo platí i v případě výchovy předškoláků. Zatímco v českých mateřských školkách si děti zpívají, učí se říkanky, hrají si, společně svačí, obědvají a odpočívají, v čínských zařízeních je situace zcela odlišná. Předškolákům jsou vštěpovány dovednosti, které v dospělém životě budou potřebovat. Hitem internetu se stalo video z jedné školky, na kterém je vidět, jak děti vaří, zahradničí nebo se věnují ručním pracím.

Předškoláci vaří, pletou i zedničí

Výuka na různých stupních vzdělávacího sytému je vlivem sociálních, kulturních a ekonomických rozdílů v jednotlivých zemích odlišně strukturovaná a organizovaná. Jiné jsou učební plány a třeba také systémy hodnocení. Ve většině evropských států se ale předškoláci učí jen koexistovat v kolektivu a získávat správné návyky. Čínský vzdělávací systém se však podle webu Parenting zaměřuje už u dětí od útlého věku na rozvoj praktických dovedností.

Běžný den v ruské školce během zimy: Na internetu se objevila nahrávka, kde malé děti podstupují mrazivé otužování

Působivé video zachycující malé caparty v jedné z čínských školek, které zveřejnil tiktokový profil Michael, zaujalo na sociální platformě přes osm milionů lidí. Na záběrech je vidět, jak se předškoláci místo zábavy a společného hraní chovají jako dospělí. Vaří si oběd, krájejí zeleninu, myjí nádobí nebo pletou. Někteří malí šikulové vyšívají, jiní se učí základům zedničení, kreslí nebo vyrábějí nejrůznější dekorace.

Děti se věnují tomu, co je zajímá

Speciální vzdělávací program životních dovedností, které podle webu GlobalTimes tamní ministerstvo školství zavedlo před několika lety, má děti naučit samostatnosti. Ze záběrů je patrné, že to předškoláky celkem baví. Úkoly, které dostávají, jsou prý vybírány s ohledem na jejich preference a zájmy. „Děti vyrábějí ručně košíky, pletou šály, šijí oblečení, učí se upravovat vlasy nebo se líčit,“ uvádí se ve videu s tím, že v podstatě neopouštějí školní areál, protože toho mají moc.

@michael26457 Kindergartners in China 🇨🇳#tiktokindia #science #kindergarten ♬ Suspense, horror, piano and music box – takaya

V rozvrhu mají čínští předškoláci i fyzické aktivity. Batolata třeba šplhají, skáčou přes švihadlo nebo dělají přítahy. Uživatelé internetu jsou aktivitami tamních mateřských škol vesměs mile překvapení. Porovnávají vzdělávací systémy v jednotlivých státech a vidí obrovské rozdíly. „A děti v USA si ani neumějí zavázat tkaničky,“ napsal k příspěvku jeden z nich. „Jsme velmi pozadu,“ přidal se jiný. „Tohle by se mělo zavést po celém světě,“ dodal další.

Co si myslíte o tom, co se děti ve školce učí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články