Běžný den v ruské školce během zimy: Na internetu se objevila nahrávka, kde malé děti podstupují mrazivé otužování

Otužování je stále populárnější, protože posiluje imunitu a prospívá lidskému organismu. Z rituálu, který pravidelně absolvují malé děti na Sibiři, naskakuje husí kůže.

i Zdroj fotografie: Lyseria/ Creative Commons Attribution 3.0
                   

Otužování prospívá lidskému organismu, ale má i svá úskalí. V ruských mateřských školkách je ale běžnou praxí, že se děti zocelují už od útlého věku. Dokládá to video, které obletělo sociální sítě a způsobilo celkem slušný rozruch. Jsou na něm vidět malí caparti odění jen ve spodním prádle, kteří stojí bosí na sněhu a v mrazu. V jednu chvíli je navíc učitelky začnou polévat vodou.

Ledová sprcha v třeskutých mrazech

Přestože v tuzemských podmínkách jde o nevídanou věc, ruští předškoláci jsou na takové zacházení zvyklí. Forma otužování, z níž doslova běhá mráz po zádech, je pro ně obvyklou procedurou. Na videu je vidět, jak děti radostně odbíhají zpátky do školky poté, co na ně učitelka chrstne kbelík ledové vody. Přesto záběry šokovaly uživatele internetu.

Pes našel opuštěné dítě uprostřed sibiřské noci. Dva dny jej zahříval vlastním tělem

Otužování děti zoceluje a posiluje imunitní systém. I když metody, které jsou běžné v ruských školkách, vypadají na první pohled dost drsně, vše probíhá se souhlasem rodičů předškoláků a pod dohledem pediatrů. „Představte si, že by se toto cvičení provádělo na Západě, rodiče by se z toho zbláznili,“ komentoval video na portálu X jeden z uživatelů. Pravidelného rituálu se zúčastňují jen děti, které jsou zcela zdravé.

Drsné metody jsou součástí osnov

S razantním otužováním se v bývalém Sovětském svazu začalo podle serveru Lifee ve třicátých letech, kdy zemi zasáhla epidemie tuberkulózy. Aby se malé děti staly odolnějšími, byly v podstatě neustále venku. Na mrazech spaly, hrály si a nechybělo ani tradiční otužování ve spodním prádle na sněhu. Všechno směřovalo k tomu, aby děti měly silnější imunitu. Přehnané snahy skončily až v osmdesátých letech, ale některé praktiky přetrvávají dodnes.

Ve státních školkách, třeba ve městě Krasnojarsk na Sibiři, kde jsou děti zvyklé na denní teploty kolem minus 20 stupňů Celsia, začínají den otužováním bez ohledu na roční období. „Děti, které absolvují časté ledové sprchy, jsou zdravější, rozumnější, optimističtější a klidnější,“ cituje učitelku Oksanu Kabotkovou TheSiberianTimes. Podle ní je takové otužování dokonce součástí učebních osnov a účastní se ho děti už od tří let, pokud venku není větší zima než minus 25 stupňů Celsia.

Rusko (SSSR) 1958 – školka – děti, které spí v zimě venku, aby zlepšily imunitní systém. ❤️🙏🏻👍 #otuzovani #otuzovanie #otužování #otuzovanivprirode #otužovanie

Zveřejnil(a) Kampomaturitě.cz – vše na maturitu, přijímačky VŠ, SŠ, studium dne Pátek 19. listopadu 2021

Běžně děti dávají spát na mráz

Podobný přístup razí i skandinávské země. Batolata spící v kočárcích na mrazech nejsou ničím neobvyklým ani v tamních školkách. Děti prý tak mají větší naději, že nedostanou kašel a rýmu. „Když teplota klesne na minus 15, vždycky kočárky přikrýváme dekami,“ řekla serveru Lidovky ředitelka mateřské školy Förskolan Orren u švédského Stockholmu Britt Marie Carlzonová.

Co si myslíte o takové formě otužování malých dětí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články