Děti je nutné podrobit důkladné výchově. Jen málo rodičů si uvědomuje, že jedna věta z nich může udělat trosky.
Když se do rodiny narodí dítě, je to velké požehnání. Mnoho těch, co se stanou poprvé rodiči, se ale domnívá, že porod je to nejdůležitější, a vlastně si neumí pořádně představit, jak moc se jim změní život a každodenní činnosti a aktivity. To vždy ukáže teprve čas. Narození dítěte je ale rovněž obrovský závazek. A to z jednoho prostého důvodu – není snadné vychovat tento nepopsaný list papíru ve slušného, vnímavého, empatického člověka, který bude naslouchat, pomáhat a vykonávat pouze dobro.
Počet zájmových aktivit
Jak dítě roste, vnímavý rodič si jistě všímá, jaké je jeho nadání. Je spíše zručný, hezky maluje, je sportovní typ, nebo miluje hudbu a tanec? S dítětem se dá smysluplně dohodnout už od 3 let, kdy rozumí tomu, co říkáte, a je schopno v rámci svých možností i odpovědět. I přesto je právě na rodiči, aby jeho případný talent dále rozvíjel v rámci zájmového kroužku. A právě zde začíná kámen úrazu.
Zájmové kroužky jsou velmi různorodé a často mají i věkové doporučení. To by se mělo dodržovat, jelikož ne vždy je dítě již zralé na danou aktivitu. Kolik kroužků ale zvolit? Paní Hana Korčáková, ředitelka Domu dětí a mládeže v Českých Budějovicích, uvedla pro Rozhlas, že předškolákům a dětem do 3. třídy bohatě postačí 1 kroužek. „Když mají ambiciózní rodiče, kteří chtějí podpořit všechny jejich talenty, tak vyberou dva,“ řekla.
Jedna věta změní vše
Na děti jsou v dnešní době kladeny velmi vysoké nároky. V rámci posílení jejich sebevědomí a vytváření pocitu nadřazenosti nad ostatními zaznívá v mnoha domácnostech věta: „Musíš být nejlepší!“. Zde ale psychologové bijí na poplach. Touto větou, ač dobře míněnou, můžete dítě velmi stresovat, a to obzvláště v momentě, kdy je průměrné. Tato věta jej může i do budoucna velmi negativně ovlivnit.
Kroužky mimo jiné rozhodně nejsou levnou záležitostí a rodiče také často řeší organizační problémy, uvádí web Deník, kdy se zkrátka nemohou uvolnit z práce o několik hodin dříve, aby děti na kroužek přivedli. Je ale také mnoho aktivit a talentů, které mohou být rozvíjeny i doma. Například autistický chlapec postavil dosud největší model legendárního parníku Titanic. Pomáhal mu jeho dědeček, jak DámskýDeník psal.