Základy slušného chování by měly být dítěti jasné už v poměrně útlém věku. Učitelky se rozhodly napsat rodičům výmluvný dopis.
Každý člověk, se kterým má dítě interakci, jej nějak změní. Jeho pohled na svět, chování, přístup. Největšími vzory jsou v tomto ohledu bezesporu rodiče, prarodiče a blízká rodina. Nicméně také role učitelů má na život jedince obrovský vliv. Dámský Deník zjistil, že vnímání autority se v České republice změnilo po roce 1989. Do té doby se neposlušnost jakéhokoli kalibru po zásluze trestala. Po revoluci ovšem začalo přicházet uvolnění všemi směry.
Porevoluční výchova
Každý rodič má jiný styl výchovy. Novinky definují 4 základní, a to autoritářský, autoritativní, tolerantní a nezúčastněný. Dámský Deník vypátral, že v dnešní době je nejčastěji praktikovaným druhý zmíněný, i když rodiče často kombinují jednotlivé prvky všech. V minulosti ale převládal v Česku ten autoritářský. „Mí rodiče byli velmi přísní a neměl jsem prakticky nikdy příležitost říct svůj názor. Své děti vedu jinak. Nějaká pravidla samozřejmě jsou, ale beru je jako osobnosti, se kterými diskutuji,“ podělil se o osobní zkušenost náš čtenář pan Pavel J. z Benešova.
Rodiče jsou zodpovědní za výchovu dětí. Často jim bohužel předávají špatné návyky, což je vidět obzvláště na stravování. Dětí s obezitou celosvětově stále přibývá, potvrzuje také web Aktuálně. Negativně ale jejich budoucí vývoj ovlivňuje také například kouření či konzumace alkoholu, případně jsou-li přítomny domácímu násilí.
Vzkaz s jasným poselstvím
Ano, rodiče by měli jít příkladem. Naučit děti slušnému chování a základním návykům. Ne všichni to ale bohužel dělají a učitelky jedné portugalské školy řekly DOST. Napsaly rodičům dopis, nad kterým se každý vnímavý rodič minimálně pozastaví. Stojí v něm: „ Vážení rodiče! Rádi bychom vám připomněli, že existují kouzelná slova jako prosím, děkuji, promiňte a hezký den, která by se děti měly naučit doma. Naučit by se také měly být poctivé, dochvilné, pilné, chovat se přátelsky a respektovat učitele.“
„Také ale starat se o své věci, udržovat je v pořádku a nebrat to, co nám nepatří. Ve škole učíme děti jazyky, matematiku, dějepis, zeměpis, fyziku, chemii a tělocvik. Můžeme pouze posílit rodičovské vzdělávání, ale ne jej nahradit.“ Tento vzkaz je velmi výmluvný. Dámský Deník ale popisoval i případ, kdy nazlobená matka poslala vzkaz učitelkám.