Kdo má účet u této banky, může během chvilky přijít o všechny peníze na bankovním účtu

Internetoví podvodníci přišli s novým způsobem, jak na vašem bankovním účtu nenechat ani korunu. Zvláště klienti této banky by měli být na pozoru.

i Zdroj fotografie: Jiří Sedláček/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Kybernetičtí podvodníci neustále hledají nové způsoby, jak někoho okrást. Tentokrát se zaměřili na klienty konkrétní banky a jejím jménem rozesílají falešné e-maily nebo SMS, skrze které se snaží z majitelů účtů vylákat důvěrné informace. Stačí však být trochu pozorní a podvodu si můžete všimnout na první pohled.

Informace o zablokovaném účtu

V předvánočním čase, kdy roste počet nákupů přes internet, jsou lidé ve velkém shonu a stresu a jakákoli informace o zablokovaném bankovním účtu je překážka, kterou se budou snažit rychle vyřešit. Přesně na takové chování cílí kyberšmejdi, kteří rozesílají jménem jedné z největších bank – Moneta Money Bank – podvodné e-maily nebo SMS, kde stojí, že vám byl zablokován účet.

Ve snaze vše rychle vyřešit se necháte vést instrukcemi, které vás vyzývají zadat vaše přihlašovací údaje, a problém je na světě. Vy si myslíte, že můžete dále směle nakupovat online, jenže mezitím vám na druhém konci někdo vybírá peníze z účtu. Server Novinky uvádí, jak takový e-mail nebo SMS mohou vypadat.

internetové bankovnictví iZdroj fotografie: Freepik
Internetoví podvodníci se z vás snaží dostat citlivé údaje

„Nedávno jsme zaznamenali na vašem bankovním účtu neobvyklou aktivitu. Bohužel jsme museli pozastavit vaše internetové bankovnictví, abychom zajistili bezpečnost vašeho účtu. Pozastavení je dočasné. K ověření vaší identity jsou potřeba další přihlašovací údaje.“ Není divu, že člověk snadno naletí. V obsahu zprávy je uvedeno logo banky a text je napsaný perfektní češtinou. Odesílací adresa je ale jiná a na ni je potřeba se zaměřit.

Banka již zabránila až 5 tisícům útoků

V roce 2022 Moneta Money Bank zabránila téměř 5 tisícům kybernetických útoků. Klientům zachránila dohromady cca 105 milionů korun. Na svých webových stránkách Moneta uvádí, že by se klienti nikdy neměli přihlašovat skrze žádný e-mail nebo SMS, ale pouze z oficiální aplikace. Stejně tak banka po svých zákaznících nikdy nežádá přihlašovací údaje. Máte-li podezření, že vás kontaktoval podvodník, okamžitě volejte Monetu Money Bank a vše si ověřte.

To, že se jedná převážně o útoky tohoto konkrétního bankovního ústavu, však neznamená, že jiné banky mohou být kybernetických podvodů ušetřeny. Podvodníci jsou vynalézaví, mohou se vydávat za pracovníky banky, policii, nebo dokonce vaše příbuzné. Tato žena, o níž jsme psali na Dámském Deníku, přišla téměř o 50 tisíc korun, protože si myslela, že mluví se svou neteří.

Jak se chráníte před internetovými podvodníky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články