Měla za to, že si dopisuje s neteří. Na druhém konci byl ovšem podvodník, kvůli kterému přišla o 50 000 Kč

Starší žena poskytla internetovému podvodníkovi osobní údaje v domnění, že si dopisuje se svou neteří. V internetovém bankovnictví ji čekal šok. Byla okradena o desítky tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Проект "ИнфоСити"/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Technologický pokrok, který je za poslední roky nezastavitelný a velice rychlý, se snaží lidem usnadnit život a pomoci jim s vyhledáváním potřebných informací. Ovšem každá mince má 2 strany a tam, kde je spousta výhod, je i mnoho negativ. Jako uživatel počítače a internetu si musíte dát pozor na počítačovou kriminalitu, především podvody v rámci elektronického bankovnictví. Obětí takového podvodu se stala i paní Helena R. z Poděbrad. Svůj příběh nám zaslala do redakce, aby varovala co nejvíce lidí.

Myslela si, že si dopisuje se svou neteří

Paní Helena R. s námi sdílela svůj příběh, kdy bohužel na vlastní kůži zažila, jaké je to stát se obětí takového ukázkového internetového podvodu. Po celou dobu věřila, že si dopisuje se svou neteří, která se zapojila do soutěže, kde hlavní výhrou bylo jídlo v luxusní restaurace. Pachatel nejdříve kontaktoval paní Helenu R. přes messenger. Jako mladá žena, příbuzná paní Heleny, po ní žádal, aby mu zaslala své telefonní číslo. Potřebovali jej znát pořadatelé soutěže, aby skrze SMS mohli poslat soutěžní kódy, které měla paní Helena za úkol nadiktovat své neteři.

Když vám napíše člen rodiny, sotva si ověříte jeho totožnost. Navíc málokoho napadne, že zrovna on se stal obětí internetového podvodu. Paní Helena nikde neviděla žádný důvod ani náznak toho, že by neměla udělat to, oč jí její „neteř“ žádá. Chtěla jí pomoct soutěž vyhrát, proto udělala vše podle jejích instrukcí. Až postupem času se konverzace začala jevit čím dál tím více podezřelá. Znala svou neteř, měla pocit, že psaný text nevychází od ní. „Svou neteř znám moc dobře, komunikace byla najednou jiná. Začala jsem mít strach, že to možná není ona,“ uvádí žena.

internetový podvodník iZdroj fotografie: Freepik
Internetový podvodník hledá citlivé údaje

Najednou to starší ženě začalo pomalu docházet. Všechny ty zprávy na internetu a v televizi, co když i ona se mohla stát obětí takzvaného phishingu. Nechtěla hned běžet na policii s neopodstatněným podezřením, nejdříve se tedy přihlásila do svého internetového bankovnictví. Tam ji čekal šok. S hrůzou zjistila, že byla okradena téměř o 50 000 korun. Může však ještě hovořit o štěstí. Částky jsou kolikrát mnohem vyšší, mohou se vyšplhat až do milionů. Důchodkyně, o níž jsme psali na DámskémDeníku, si dopisovala s mužem, který ji připravil o 2,5 milionu korun.

Phishing – získání citlivých údajů skrze internet

Nejaktuálnější hrozbou je takzvaný phishing. Na webových stránkách Policie ČR je uvedeno, že se jedná o způsob, jak skrze internet získat hesla, rodná čísla, čísla platebních karet atd. Podvodník vás nejdříve kontaktuje jako důvěryhodný zdroj, například se vydává za pracovníka vaší banky, vašeho mobilního operátora, nebo dokonce příbuzného. Žádá od vás zadání osobních údajů, které zneužije ke vstupu do vašeho internetového bankovnictví. Vypátrání pachatele může být běh na dlouhou trať, který pro vás nemusí skončit úspěšně.

Jaké zkušenosti s internetovými podvody máte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články