Kauzu odstartoval případ ženy, která po rozdělení Československa pracovala pár let na Slovensku. Nakonec se dočkala od sociální správy doplatku.
Zkontrolovat si výši důchodu není vůbec od věci. Podle ombudsmana Stanislava Křečka ji totiž tisíce penzistů mohou mít vypočítanou od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nesprávně, a pobírají tak nižší důchod, než na jaký mají nárok. Dámský Deník zaznamenal, že takový problém řeší senioři, kteří během svého života pracovali v zahraničí. „Jelikož těchto případů není málo, žádal jsem ČSSZ, aby je aspoň dodatečně vyhledala a důchody postižených osob navýšila,“ řekl Křeček. U úřadu ale narazil.
Lidé ani nevědí, že mají dostávat víc
Všechno odstartoval případ ženy s českým občanstvím, která se na ombudsmana předloni obrátila. Po rozdělení Československa žena v letech 1993 až 1996 pracovala na Slovensku. Důchod začala pobírat v roce 2007. Podle ombudsmana jí ČSSZ špatně vypočítala výši důchodu. „Doby práce v zahraničí vyloučila, místo aby za ně dosadila průměrné indexované výdělky. Tento postup ČSSZ používala do roku 2009. Pak změnila správní praxi,“ uvedl Křeček.
Podle něj penzistům s přiznaným důchodem jeho výši sociální správa nedorovnala a ani je neinformovala o změně. „Když nejsou úředníci sami schopni dohledat tyto důchodce, měli představitelé úřadu zajistit mediální kampaň, jak jsem je žádal. Považuji za naprosto nepochopitelné, že tak neučinili. Mnozí lidé proto bohužel ani nevědí, že mají dostávat více peněz,“ rozčiluje se veřejný ochránce práv.
Sociální správa odmítá, že by chybovala
Díky pomoci ombudsmana se postižená žena, která se na něj obrátila, nakonec dočkala doplatku. „Ale pouze pět let nazpět,“ podotkl veřejný ochránce práv. Sociální správa by podle něj ale měla doplatit peníze za celou dobu. Pochybení však ČSSZ odmítá. Obě metody výpočtu důchodů prý byly v pořádku. „Porovnáním se opakovaně zabývaly české soudy včetně Nejvyššího správního soudu, který vždy konstatoval, že použití první metody vyloučených dob není v rozporu se smyslem a účelem, který sleduje nařízení,“ uvedla ČSSZ v tiskové zprávě.
Doplacení více peněz než jen za pět let tak prý není možné. „Z právní úpravy výslovně vyplývá, že taková možnost přichází v úvahu jen v případě nesprávného úředního postupu,“ uvedla sociální správa. Křeček ale upozorňuje, že každá z metod vypočítá jinou výši důchodu. „ČSSZ věděla a ví, že všechny důchody vypočtené za použití vyloučených dob by byly při použití metody zápočtu průměrných indexovaných výdělků vyšší. Ví to i MPSV. Ani jeden z těchto úřadů však nic neudělal. Části českých důchodců tedy ponechaly důchody nižší, než jim podle práva náleží,“ prohlásil ombudsman.