Svatební šaty Alžběty II. prý provázela zlá kletba. Lidé byli pohoršeni, že se obřad vůbec uskutečnil

Svatbu Alžběty II. sledoval celý svět. Krátce po ní se ale začalo spekulovat o tom, že její šaty provází kletba. Mají za sebou zajímavý příběh, který není příliš známý.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Královna Alžběta II. byla proslavená svým elegantním stylem oblékání, který se mnoho žen snažilo napodobit. Přímo úžasnou inspirací byly pro tisíce mladých nevěst její svatební šaty, které si oblékla v roce 1947 ve svůj důležitý den. Zanedlouho se objevily spekulace o tom, že šaty jsou prokleté, a na povrch začal vyplouvat celý jejich příběh.

Skromná královská svatba

V roce 1947, dva roky po skončení druhé světové války, se v Londýně odehrála královská svatba Alžběty s princem Phillipem. Přes televizní obrazovky ji sice sledovala celá planeta, ale jinak šlo o poměrně skromnou událost. Respektive, skromnou na královské poměry. Seznam hostů čítal bezmála 2 000 pozvaných, takže pro běžného člověka šlo přesto o pompézní událost.

Poválečná pravidla platila pro všechny

Ve světě, který se stále vzpamatovával z hrozivé války, se však našli lidé, kteří se svatbou nesouhlasili. Vadilo jim, že v době krize se v královské rodině bude konat tak obrovská akce, která navíc byla velmi drahá. Královna si ale na šaty údajně našetřila z vlastních přídělových lístků. Šaty poté urazily skutečně dlouhou cestu, než se jí dostaly do rukou.

iZdroj fotografie: Associated Press / Creative Commons / CC BY-SA

Začaly se šířit utajené informace

Tato atmosféra poválečného světa přirozeně dala vzniknout velkému množství teorií a spekulací. Někteří se domnívali, že šaty jsou prokleté, jelikož hedvábí bylo dovezeno z nacionalistické Číny. Novinářům zase připadalo podezřelé, že si mladá princezna nechala z Ameriky dovézt 10 000 pravých perel na jejich ozdobení.

Kadeřník navíc zlomil korunu

Další kontroverzní událostí, která se týká svatby Alžběty II., je fakt, že ji celou absolvovala se zlomenou korunou. Ráno v den svatby se dvorní kadeřník pokoušel upevnit více než sto let starý zdobený diadém do jejího účesu, jenže mu v ruce prasknul. Koruna byla okamžitě odnesena do dílny klenotníka, který ji musel během pár hodin urychleně opravit.

Mise byla naštěstí úspěšná, ale lidé si nemohli nevšimnout, že na fotografiích ze svatebního dne je jasně patrné, kde se koruna zlomila. Mezi ozdobou uprostřed a kamenem napravo je viditelná mezera, kterou klenotník nedokázal v tak krátkém čase zacelit.

Jak se vám líbí královniny svatební šaty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti