16letý milionář je šéfem svých rodičů. Už od útlého věku měl smýšlení podnikatele, neustále vymýšlí další možnosti výdělku

První bylinkové oleje chlapec vyrobil už ve dvanácti letech. Nejdřív je jen tak rozdával přátelům i učitelům. Ze zajímavého koníčku se ale rychle stal výdělečný byznys.

Teenager odpočívá na louce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Talent pro podnikání rozhodně nechybí šestnáctiletému chlapci Paulu Belthemu z malé jihoněmecké vesnice Beuron-Thiergarten. Přestože je ještě studentem, už vydělává miliony. Zatímco jeho spolužáci tráví volný čas u počítače, televize nebo sportováním, on se věnuje své firmě na výrobu kuchyňských olejů a plánuje rozvoj podnikání. Jeho společnost prosperuje natolik, že v ní mladý šéf zaměstnal své rodiče, mladšího bratra, dva strýce, a dokonce i babičku s dědečkem.

První mlýnek dostal ve dvanácti letech

Úspěšný podnikatelský plán se nezrodil ze dne na den. Všechno začalo v Paulově dětství. Když byl ještě malý, trávil spoustu času u své prababičky, která měla zahrádku, kde pěstovala nejrůznější druhy zeleniny a bylinek. Chlapec jí pomáhal a při tom se učil, co která rostlina potřebuje, aby dobře prospívala. Ve dvanácti letech Paul našel pod vánočním stromkem malý mlýnek na lisování oleje. Nadšený chlapec s ním hned začal experimentovat.

Vyrobil první oleje s bylinkami a kořením, kterými obdarovával přátele, spolužáky i učitele. O výtečných produktech se začalo mluvit a z koníčku se pomalu stával kvetoucí byznys. Podle serveru BNN se během pandemie koronaviru dostalo do finančních problémů podnikání Paulových rodičů, kteří provozovali hotel. Celá rodina vsadila proto všechno na jednu kartu a zapojila se do synovy firmy na výrobu olejů. Z malého projektu se záhy stala prosperující společnost, podobně jako v případě chlapce, který sestrojil čip se signalizátorem, o kterém psal DámskýDeník.

Otec mi může poradit, ale rozhoduji já

V současnosti už o kuchyňských olejích šestnáctiletého Paula slyšelo celé Německo. Jeho firma Die Ölfreunde, která má v nabídce přes tucet druhů olejů, loni dokázala dosáhnout obratu v přepočtu necelých 35 milionů korun. Pro rok 2023 si společnost klade za cíl překročit hranici 50 milionů. Výroba probíhá nepřetržitě a poptávka je obrovská. Všechny suroviny pocházejí podle týdeníku Stern od místních farmářů. Oleje z rodinného podniku byly původně k dostání pouze v místním obchodě, teď už je ale nabízejí i velké obchodní řetězce.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Die Ölfreunde (@oelfreunde)

Z jihoněmecké vesničky putují oleje do zhruba tisícovky německých prodejen. Ředitelem firmy je sice Paul, ale formálně je vedoucím jeho otec Jürgen Behltle. Změnit by se to mělo v polovině příštího roku, kdy teenager dosáhne plnoletosti. V současné době chlapec ještě studuje střední školu a ve firmě pracuje na částečný úvazek. „Ale já jsem šéf, já vedu podnik a můj otec mi může dobře poradit, ale nakonec rozhoduji já,“ vysvětlil Paul Sternu s tím, že v hlavě už má další plány na rozvoj svého podnikání.

Co říkáte na to, že chlapec založil a vede úspěšnou firmu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články