„Moje babička se naprosto zbláznila a všechen svůj majetek nechala církvi,“ píše Pavel (19)

Smrt blízké osoby je šok, nemilé ale může být i dědictví. Obzvláště když se dozvíte, že rodina nedostane ani korunu.

Stará žena na procházce i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Úmrtí blízké osoby vždy přináší mnoho smutku a slz. Rovněž s ním ale souvisí i mnoho administrativy, kterou je nutné vykonat, aby bylo vše v pořádku. V prvé řadě je nutné kontaktovat pohřební službu, která tělo odveze a připraví na pohřeb. Také je ale potřeba informovat širší rodinu a známé a pozvat je na pohřeb a případnou smuteční trachtu. V následujícím sledu, až prvotní šok opadne, je ale nevyhnutelné vyřešit otázku dědictví. A v tomto bodě často začínají vznikat rozepře.

Smrt přináší rozkol v rodině

Dědické řízení vede notář stanovený soudem. Celý proces je velmi náročný a s ohledem na množství statků a bodů, které je nutné doložit a ověřit, je jeho délka zcela individuální, jak uvádí web PohřebPegas. Zákonná posloupnost má pak svá zcela jasná pravidla. Je rozdělena celkem do 6 tříd, které definuje například web Finance. V případě, že není žádná blízká pozůstalá osoba, připadne majetek zůstavitele státu.


„Já jsem se dědictví vzdal ve prospěch dětí, jelikož jsem věděl, že jim peníze pomohou do začátku vlastního života,“ napsal náš čtenář pan Jiří M. z Vlašimi. I to je jedna z možností. Dědické vyrovnání ale často přináší neshody mezi rodinnými příslušníky, kdy někteří si připadají znevýhodněni. Úplně jiná situace ale nastává, pokud zůstavitel sepsal závěť.

Co je psáno, to je dáno

Někteří lidé ještě před svou smrtí sepíší u notáře závěť, kterou nelze nijak obejít, a rodina tak musí přání nebožtíka plně respektovat. Ne vždy je to ale snadné. Své o tom ví také Pavel. „Babička si nás všechny pozvala k sobě, že nám chce něco důležitého povědět. Obával jsem se, že je nemocná, ale ukázalo se, že měla na srdci ještě něco jiného,“ popisuje mladík. „Babička byla věřící, ale to, že celý její nemalý majetek připadne církvi, nečekal snad nikdo z nás. Když nám to řekla, tak jsme si všichni mysleli, že se pomátla.“

Kněz v kostele iZdroj fotografie: Piqsels
Stará žena se rozhodla veškerý svůj majetek věnovat církvi.

„I přes to, že já, ségra i bratranci bychom uvítali nějaké peníze, abychom si mohli například zařídit vlastní bydlení, nezbývalo nám než její přání respektovat. Ale mrzelo mě to. Ne že by šlo jen o peníze, ale co si budeme povídat, určitě by se hodily,“ ukončuje své povídání Pavel. Rodina kolikrát může být v šoku rozhodnutím staré osoby. DámskýDeník popsal příběh Josefa, jenž odkázal svůj majetek neznámému muži.

Způsobilo dědictví nějaký konflikt ve vaší rodině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články