Lidi na internetu pobouřila fotka svačinek, které děti dostávají ve školce. Má je nasytit 1 borůvka a 3 cm banánu

V době nebývalého zdražování potravin a energií zvedly ceny i školní jídelny. Automaticky to ale neznamená, že s vyšší cenou roste i kvalita jídla, které děti dostávají.

děti i Zdroj fotografie: Shahar Drori / Creative Commons / CC BY
                   

Rodiče posílají své malé potomky do jeslí a školek v dobré víře, že je o ně skvěle postaráno, včetně toho, že dostanou dobře najíst. Obzvlášť když za školní stravování, kterého se rovněž citelně dotkly vlny zdražování surovin a energií, platí nemalé peníze. Vyšší cena za stravenku ale automaticky neznamená, že se malým capartům servírují i kvalitnější, zdravé a vyvážené pokrmy. Když se lidé dozvěděli, jaké svačinky v jedné školce děti dostávají, způsobilo to pořádný poprask.

Kousek banánu a jedna borůvka

Obecná pravidla stravování dětí ve školských institucích určuje ministerská vyhláška. V podstatě jde ale o to, aby předpis umožnil jídelnám nakupovat kvalitnější suroviny, protože dětská strava by měla být zdravá a pestrá. Je to ale jen teorie na papíře, praxe je často jiná. Velké pobouření vyvolaly na sociálních sítích fotografie pokrmů, které se podávají dětem navštěvujícím obecní jesle a mateřskou školu v polském městě Łubianka.

Běžný den v ruské školce během zimy: Na internetu se objevila nahrávka, kde malé děti podstupují mrazivé otužování

Předškoláci, kteří bývají, pokud jde o jídlo, i trochu vybíraví, dostali ke svačině zhruba 3 cm banánu, sousto jablka, jednu borůvku a rýžové tousty potřené nepříliš vábně vypadající pastou. „Podívejte se, jaká jídla dostávají naše děti z jeslí a mateřské školy. Přestože máme plně vybavené kuchyňské zázemí, starosta rozhodl, že jesle a školka budou využívat externího dodavatele jídla,“ uvedlo u snímků jídel Občanské sdružení Gmina Łubianka na Facebooku.

Dětem dávají odporné jídlo

Sdružení také upozornilo, že tyto chuťovky dodává do školky firma, která nedávno zvítězila ve výběrovém řízení. Během chvilky se pod příspěvkem spustila lavina kritických komentářů. Otřesení rodiče nemohli uvěřit tomu, jaké pokrmy se malým capartům servírují. „To už ani není k smíchu, ale k pláči, čím jsou děti v jeslích a školce krmeny,“ napsal jeden z diskutujících. „Nevím, co je odpornější, zda to jídlo nebo lidé, kteří za to mají zodpovědnost,“ přidal se druhý.

Piękna sobota się zapowiada, pewnie wielu z was szybko ruszy do ogródków. I dobrze, bo ruch na świeżym powietrzu jeszcze…

Zveřejnil(a) Obywatelska Gmina Łubianka dne Sobota 16. března 2024

Smršť rozčílených obyvatel nebrala konce. „Neumím si představit, co musíte být za člověka, abyste takové jídlo dal dítěti. Hanba,“ stálo v jiném komentáři. Ta svačina je nechutná, zajímalo by mě, jak vypadá oběd,“ dodal další diskutující. Proti nařčením se ohradila společnost, která pokrmy připravuje. „Děláme vše a ještě více pro to, aby se děti stravovaly zdravě, chutně a s chutí. Nasloucháme radám rodičů a ředitelů školek,“ cituje web Fakt Jerzyho Balceraka z firmy Lavaro.

Co říkáte na svačinu, kterou děti dostaly?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články