„Chci, aby moji rodiče šli do vězení. Oni si to zaslouží,“ říká dívka, které se nedostalo pomoci včas

Ačkoli by bylo mnoho lidí schopných mladou ženu, jež k smrti nenávidí své rodiče, snadno odsoudit, ona si s sebou celý život nese pouze mrazivé vzpomínky z dětství.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dívka jménem Mariah mluví sice velmi tiše, jelikož dýchat zvládá pouze stěží a za pomoci přístrojů, její myšlenka za nimi by ale nemohla znít hlasitěji. Přestože jí nemoc zničila plíce, nemůže si být více jistá, když důrazně říká, že chce vidět své rodiče za mřížemi. Než se ji ale kdokoli rozhodl odsoudit za nevychovanost, podělila se Mariah o svůj tragický příběh.

Zdravý život, který mohla mít

Mariah je dvacetiletá mladá žena, tedy zdánlivě na vrcholu sil a zdraví každého člověka, přesto je křehká a trvale invalidní. Má plicní hypertenzi, a i když není upoutána na lůžko, musí nosit kyslíkovou masku, která jí umožňuje dýchat. V minulosti měla dokonce v kostech šrouby k ukotvení onoho dýchacího přístroje. Brzy možná nebude mít jinou možnost vyléčení než transplantaci srdce a plic – tedy extrémně riskantní zákrok.

Rodiče odmítli pomoc lékařů

Nejhorší na tom ovšem je, jak snadno šlo všemu předejít. Celému onemocnění se totiž dalo v dětství poměrně snadno zabránit uzavřením malého vrozeného otvoru v srdci. Mariah se narodila s vrozenou srdeční vadou, v důsledku čehož se jí levá komora srdce pořádně neuzavřela. Lékaři problém rychle diagnostikovali a nabídli rodičům operaci. Ti ale léčbu zamítli.

Vše způsobila radikální víra

Onemocnění mohlo být dokonce úspěšně léčeno i v pozdějších letech, a to až do okamžiku, než došlo k nevratnému poškození. Ale rodiče Mariah byli mormonští fundamentalisté (směr vycházející z křesťanství), kteří žili v severním Idahu v 90. letech 20. století a odmítli vodit své děti k lékařům, protože věřili, že nemoci lze vyléčit vírou a silou modlitby.

Útěk z domova jí otevřel oči

Jak byla Mariah stále nemocnější, rodiče se za ni modlili a používali alternativní medicínu. Než před dvěma lety definitivně odešla z domova, neměla ani rodné číslo, ani rodný list. Sama tímto faktem byla po opuštění domova šokována, a o to více ji překvapilo, o jaké možnosti byla ve striktně náboženské komunitě ochuzena a kolik takových dětí, jako je ona sama, přišlo kvůli radikální víře o život.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Už se to nesmí opakovat

Ačkoli Mariah nyní pravidelně navštěvuje všemožné doktory a jiné odborníky, s jejím onemocněním již skutečně nikdo kromě riskantní operace nic nezmůže. Žena se proto alespoň rozhodla, že poukáže na tento problém spjatý nejen s Idahem, ale i jinými státy světa. Věnuje se ochraně práv dětí, jako byla ona, a snaží se, aby se jim pomoci dostalo včas. Svým rodičům nikdy neodpustila a přiznává, že si často přeje, aby skončili ve vězení za to, jak jí zničili život.

Jaké jsou vaše zkušenosti se vztahem náboženství k medicíně?

Zdroj: TheGuardian
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů