„Řidič pod vlivem omamných látek mi zabil dítě. Nikdy mu neodpustím.“ Bolestná zpověď matky, která ztratila 18letého syna

Z obyčejného výletu dvou kamarádů na výstavu psů se stala tragédie. Zoufalou matku trápí, že její lehkovážný syn neměl dost rozumu na to, aby opilého kamaráda odmítl.

nehoda automobilu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mladí lidé se chtějí bavit a užívat si bezstarostný život, dokud mohou. Nedomýšlejí, že jejich lehkovážné a někdy i trestuhodné jednání může vyústit v nebezpečnou situaci, nebo dokonce v tragédii. Ze smrti svého osmnáctiletého syna Lukáše se nemůže vzpamatovat Věra Kratochvílová, která svůj příběh vyprávěla DámskémuDeníku. Všechno přitom začalo nevinně. Nikdy by ji nenapadlo, že když Lukáš s kamarádem vyrazil na výstavu psů, viděla ho naposledy.

Výlet na výstavu psů se mu stal osudným

Měl to být obyčejný víkend. Matka měla v plánu dát do pucu domácnost, na kterou nemá během pracovního týdne příliš času, otec vyrazil na fotbalový zápas a jejich osmnáctiletý syn se chtěl s kamarádem Petrem vydat do nedalekého Brna, kde se konala psí přehlídka. „Pořád je mi do pláče. Když Lukáš odcházel, ani jsme se pořádně nerozloučili. Vzal si mikinu a kecky a z předsíně na mě zakřičel ahoj a šel,“ vzpomíná Věra na okamžik, kdy syna viděla naposledy.

Ani na vteřinu si nepomyslela, že by se během výletu na výstavu mohlo něco stát. Rodičovská varovná kontrolka by jistě zablikala, kdyby mladíci chtěli jet třeba na túru do hor nebo jít v noci do baru. Ale odpolední přehlídka psů se ani trochu nezdála být rizikovou aktivitou. Co ale Věra nevěděla, bylo to, že když kamarád pro Lukáše přijel automobilem, dal si jointa marihuany a cestou upíjel pivo z plechovky. Nemluvě o tom, že večer předtím byl na večírku, kde se bujaře slavilo.

Když viděl, že je kamarád opilý, neměl nastoupit

Zoufalá matka se svěřila, že předchozí den možná měla něco jako zvláštní předtuchu. Prostě cítila, že by o víkendu měl být její syn doma. Snažila se Lukáše přesvědčit, aby jí pomohl s věcmi kolem domu a pak šel s otcem na fotbal, ale marně. Ani nevím, proč jsem mu to říkala. Od doby, co vyrostl, na takové rodinné víkendy prostě nebyl. Podle očekávání mě neposlechl a trval si na tom, že už má něco naplánované s kamarády,“ vypráví Věra.

Navzdory tomu, že Petr přijel zfetovaný a neváhal popíjet i během jízdy, Lukáš si k němu do vozu přisedl. Pustili si nahlas hudbu a vyrazili. „Můj syn si jako většina mladých kluků myslel, že jemu se nikdy nic nemůže stát. Ale když viděl, v jakém stavu jeho kamarád je, neměl nastoupit,“ zoufá si chlapcova matka. Automobil se dvěma mladíky neujel ani 15 kilometrů, když vjel do protisměru a čelně se srazil s protijedoucím vozem.

Matka varuje, jak moc jsou drogy a alkohol nebezpečné

Lukáš při tragické nehodě utrpěl devastující zranění hlavy a zemřel na místě. Jeho kamarád Petr vyvázl s lehkým zraněním. Během policejního vyšetřování se prokázalo, že byl pod vlivem alkoholu, podobně jako řidička, o které DámskýDeník psal nedávno, a návykových látek. Navíc neměl řidičský průkaz. Hrozí mu několik let za mřížemi. „Řídil v takovém stavu a zabil mi dítě. Nikdy mu to neodpustím. Nikdy,“ rozplakala se Věra, která se rozhodla o svém případu veřejně mluvit, aby varovala ostatní lidi, jak moc jsou alkohol a drogy za volantem nebezpečné.

Ze statistik vyplývá, že od začátku roku až do konce září policie šetřila už 69 070 dopravních nehod, při nichž zemřelo 359 lidí. „U 3 639 nehod bylo u viníka dopravní nehody zjištěno požití alkoholu. Při těchto nehodách došlo k usmrcení 27 osob. Drogy byly zjištěny u řidiče motorového vozidla v případě 338 dopravních nehod, což je nárůst o 141 případů oproti stejnému období loňského roku,“ uvádí Policie ČR ve statistikách zveřejněných na jejím webu.

Co si myslíte o trestech pro opilé a zfetované řidiče?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články