Na procházce sebral ze země líbivou věc v domnění, že se jedná o kamínek. Ve skutečnosti šlo o vzácného skarabea

Jakmile archeologové prozkoumali malý oranžový amulet, který muž na výletě našel, byli nadšení. Tisíce let starý artefakt je objev světového významu.

Muž drří v ruce kamínek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Historicky cenné poklady nenajdete jen v depozitářích muzeí. Doklady o životě na planetě před tisíci lety se dají objevit i při obyčejné procházce. Přesvědčil se o tom i turista, který byl na výletě v severoizraelské přírodní rezervaci Nahal Tabor. Během pěší túry před pár dny si náhodou všiml, že se na zemi něco třpytí. Nepřikládal tomu ale moc velký význam. Ukázalo se však, že narazil na opravdovou vzácnost.

Myslel si, že našel obyčejný kamínek

Izraelský armádní záložník Erez Abrahamov narazil na parádní objev při pěší túře v rezervaci nedaleko pahorku Tel Recheš. „Dostal jsem dvoudenní volno od zálohy a rozhodl jsem se využít dvou slunečných dnů k výletu. Všiml jsem si, že se na zemi něco třpytí. Nejdřív jsem si myslel, že je to korálek nebo oranžový kamínek,“ cituje vojáka server NDTV. Ve skutečnosti ale šlo o něco jiného a velmi cenného.

Amatérský hledač pokladů se zapsal do dějin. S obyčejným detektorem kovů našel 1 500 let staré ryzí zlato

Při bližším prozkoumání bylo i laikovi zřejmé, že nejde o obyčejný kámen. „Když jsem ho zvedl, všiml jsem si, že má rytiny, které připomínají brouka. Zavolal jsem na památkový úřad,“ dodal nálezce. Nadšení archeologové pak oznámili, že jde o 2 800 let starý asyrský amulet skarabea. Území přírodní rezervace bylo osídleno po tisíce let Asyřany a Babyloňany. Po parku je roztroušeno mnoho archeologických nalezišť, včetně starověkých ruin a pohřebních jeskyní.

Vzácný nález pochází z doby železné

Skarabeus, který je velký jako lidský nehet, je lahůdkou nejen pro archeology. „Byl vyroben z oranžového polodrahokamu karneolu. Na vypouklé části je vyryt skarabeus a na rubové straně je vyobrazen mytický gryf, tedy okřídlený kůň ve cvalu,“ řekl listu TheJerusalemPost emeritní profesor Othmer Kiel z Univerzity ve švýcarském Fribourgu. Díky tomu je podle badatelů snadné určit období, ze kterého artefakt pochází. Vědci odhadují, že jde o dobu železnou mezi sedmým a šestým stoletím před naším letopočtem.

V oblasti kolem pahorku Tel Recheš byl v minulosti skarabeus považován za posvátné zvíře se silnou náboženskou symbolikou. „Gryf na skarabeovi je známým uměleckým motivem starověkého Blízkého východu a je běžný na pečetích z doby železné. S ohledem na nedostatek nálezů, které byly dosud v oblasti objeveny, můžeme pečeť spojovat s asyrskou přítomností kolem Tel Recheš, což je objev velkého významu,“ vysvětlil archeolog Itzik Paz z izraelského památkového úřadu.

Co říkáte na náhodný objev vzácného skarabea?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články