Příjemná alternativa tradičních mořských letovisek. Zákaznice ukázala účet od Baltského moře, kam míří čím dál více Čechů

Ceny v tradičních přímořských evropských destinacích v letošní sezóně trhají rekordy. Návštěva restaurace mohla znamenat významný zásek do rodinného rozpočtu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dovolené letos pořádně podražily. Hlouběji do kapsy si turisté museli sáhnout v oblíbených destinacích i při návštěvě restaurací nebo nákupu v obchodech. Vyšší ceny si účtovaly i půjčovny automobilů, kol nebo lodí. Existují ale zahraniční lokality, kde se dají najít hospůdky, které servírují výtečné pokrmy za velmi příznivé ceny. Dokonce ještě levnější, než si účtují podniky ve vyhlášených českých dovolenkových rájích.

K sousedům na nákupy i dovolenou

Od cest do Chorvatska, které je dlouhodobě nejoblíbenějším prázdninovým útočištěm Čechů, letos v létě odradily hlavně vysoké ceny za ubytování, cestu i služby. Přesto tisíce turistů možná s mírným skřípěním zubů zamířily za sluníčkem k Jadranu, a v tamních restauracích ochutnávali předraženou místní kuchyni. Užít si na dovolené u moře co hrdlo ráčí se ale dalo i bez toho, aniž byste zruinovali rodinný rozpočet. Příjemnou alternativou bylo Baltské moře.

Do sousedního Polska, kde byly vždy nižší ceny, než v tuzemsku, letos jezdí Češi hojně nakupovat. Navíc tamní vláda minimálně do konce roku zrušila DPH na základní potraviny a benzín, takže je tam ještě levněji. A dokonce i v restauracích u moře, které v letošní sezóně trhaly cenové rekordy v celé Evropě. Na hospůdku se zajímavými cenami narazila blogerka, která si říká JaWagabunda, v městečku Trzęsacz, které leží na pobřeží Baltského moře.

Řízek s hranolkami vyšel na stovku

I v restauracích a fastfoodech na polském pobřeží turisté snadno najdou na jídelních lístcích drahé ryby, kotlety, steaky, kebab i dezerty, jako například vafle. Astronomické sumy ale zdaleka nežádají všechny podniky. „Už několik dní se toulám po západním pobřeží krásného Baltu, a tu a tam hledám nějaký pěkný podnik, kde bych se mohla najíst. Výběr je obrovský, ceny se zdají být podobné. Ale někde je plno lidí, zatímco vedle je prázdno,“ napsala blogerka na sociálních sítích.

Paragon „nieGROZY” znad morza 😱😳 Włóczę się od kilku dni po zachodnim wybrzeżu naszego pięknego morza i zaglądam tu i…

Zveřejnil(a) JaWagabunda dne Pátek 25. srpna 2023

Nakonec si vybrala hospůdku v Trzęsaczi, který je vzdálený asi 80 kilometrů od Štětína. Blogerka si tam objednala pořádný vepřový řízek s hranolkami. Když došlo na zaplacení, nestačila se divit. Vydatná večeře vyšla v přepočtu na 105 korun. Dala si pak ještě salát za 21 korun. Její doprovod si objednal rybu s bramborami a salátem. Šlo o jedno z nejdražších jídel, které bylo v menu. Za něj zaplatil v přepočtu zhruba 200 korun.

Co říkáte cenám v polské přímořské restauraci?

Zdroj: JaWagabunda
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články