Miminko se narodilo o 132 dní dříve | DámskýDeník.cz

Zázračný chlapec se narodil neuvěřitelných 132 dní před termínem porodu. Lékařská komora je v šoku, šance na přežití byla mizivá

Když se dítě narodí předčasně, většinou jej umístí na jednotku intenzivní péče do inkubátoru, kde na něj svítí UV světlo. Takováto péče je běh na dlouhou trať.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se mladý pár dozvěděl, že čekají miminko, byli z toho nejprve trošku zaskočení. Ale samozřejmě, že se na něj začali moc těšit. A po ultrazvuku z toho byla dvojnásobná radost, protože jim doktor řekl, že čekají dvojčata. Bohužel, nadšení netrvalo moc dlouho, dvojčata se totiž rozhodla jít na svět už v 21. týdnu a tak začal boj o jejich přežití.Předčasné porody jsou dost časté

Vývoj plodu trvá přibližně 9 měsíců a až potom je dítě připravené přijít na tento svět. Může to znít jako dlouhá doba, ale ve skutečnosti je to oproti jiným savcům vážně málo. Například šimpanz se narodí až po roce a půl březosti, což je skoro jednou tolik. V USA je přibližně jeden z deseti porodů považován za předčasný, ale záleží na tom, o kolik dní nebo týdnů dřív se dítě narodilo.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Šance na přežití klesají

Když těhotenství skončí týdny nebo dokonce měsíce před termínem porodu, šance, že vše dobře dopadne, výrazně a hlavně rychle klesá. Dítě, které se narodí ve 32. týdnu, má 95% šanci na přežití. U děti, kteří se narodili ve 24. týdnu je to méně než 50 %. Takže když se narodila dvojčata Curtis a C´Asya Meansovi v pouhých 21 týdnech, nedávali jim lékaři moc šancí.

Přežil pouze chlapec

Bohužel pro jedno z těchto dvojčat to dopadlo přesně tak, jak lékaři předvídali. C´Asya zemřela ve věku jednoho dne. Curtis ale přežil, a nyní je mu 16 měsíců a je držitelem světového rekordu. Když se narodil, vážil pouhých 420 gramů, což je asi jedna osmina hmotnosti průměrného novorozence. Lékaři říkají, že nikdy neviděli tak silné miminko, jako byl právě on. Bylo vidět, že prostě chce přežít.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Oslavil první narozeniny

Dlouhých 275 dní trvalo, než Curtise propustili domů. Tak dlouho trvá jedno klasické těhotenství. Jeho otec řekl, že na moment, kdy si ho donesli domů, nikdy nezapomene. Curtis oslavil své první narozeniny 5. července 2021 a rodiče z něj mají obrovskou radost.

Narodily se vám děti přesně v termínu, nebo o něco dříve?

Zdroj: Iflscience

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1097 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Prodej hrnčířské hlíny: Kde ji nejlépe pořídíte?
Události247.cz
Očkovat proti covidu se budou děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, od kdy to bude možné
JakZdravě.cz
Kolik a jakých potravin denně sníst, aby tělo získalo maximum vitamínů? Jednoduchá tabulka ukáže přesné množství
VědaŽivě.cz
Robotická chirurgie – budoucnost medicíny začíná tady a teď