Poklady z minulého režimu. Sběrateli a starožitníky nejvyhledávanější předměty jsou gramofony, hračky i porcelán

Spousta věcí ze socialistické éry je také stylovou stálicí, případně se do módy čas od času vrací. Když je neprodáte, mohou být hvězdnou ozdobou domova.

i Zdroj fotografie: Mitterteich/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Nepospíchejte s vyhazováním harampádí, které jste našli na půdě prarodičů. Mohl by se mezi ním skrývat i opravdový poklad. Retro, které Češi tolik milují, je totiž opět v kurzu, takže vyšperkovat si domácnost nějakou zdařilou nostalgickou památkou není vůbec od věci. Pokud tomuto stylu neholdujete, můžete některé kousky také výhodně prodat. Od sběratelů nebo starožitníků byste za ně mohli dostat balík.

Bruselský styl je znovu v módě

Možná je to k nevíře, ale nábytek, který vám v dětství přišel nemoderní a nehezký, má svou hodnotu. Kombinace dřeva a barevného umakartu, plast, koženka a stolky i skříňky na elegantních nožkách jsou stálicí designu a dodnes inspirují návrháře. Vracejí se do módy podobně jako džíny, o kterých jsme psali na DámskémDeníku. Jde o takzvaný bruselský styl, kterému otevřela brány světová výstava EXPO 1958, která se konala právě v belgickém Bruselu. Svět se tam zamiloval do Československa, jehož expozice získala hlavní cenu.

Marek koupil zchátralý dům, který byl určen k demolici. Našel tam poklad v hodnotě milionů

Pokud narazíte na nábytek ze socialistické éry v nadčasovém designu, zbystřete. Pokladem může být třeba ušák, houpací křeslo, sekretář, konferenční stolek, sedací souprava, židle, koberec nebo proslulá koženková rohová lavice. Můžete je opravit, vyladit domácnost ve stylu vintage nebo nabídnout sběrateli. O kousky z šedesátých let je podle Novinek zájem i v zahraničí. Na aukčních portálech se celkem často takové kousky poptávají. Mohou vám vydělat i desetitisíce.

Starého plyšáka můžete prodat i za miliony

Když během šmejdění narazíte na stará rádia, reproduktory, gramofony nebo psací stroje, trefili jste jackpot, obzvlášť budou-li kompletní a funkční. Sběratelé ale štědře ocení i magnetofony, telefony nebo televizory. Mimochodem nové napodobeniny audiopřístrojů v retro hávu nabušené moderními funkcemi se prodávají za tisíce korun. Svoji cenu má i porcelán té doby. Nejen broušené sklo, ale i nejrůznější džbánky, hrnečky, vázičky, čajové soupravy nebo figurky.

Retro gramofon a stará deska iZdroj fotografie: Pixabay

Vydělat můžete i na populárních retro kočárcích ze sedmdesátek. Ale opravdovou vzácností může být starý kočárek, ve kterém rodiče vozili vaše prarodiče. Jejich cena se totiž pohybuje v řádech desetitisíců korun. Podobné částky jsou sběratelé ochotni vydat i za staré panenky a za plyšové medvědy vyrobené před druhou světovou válkou to mohou být i miliony. Podle ČeskéhoRozhlasu se v roce 1989 v USA prodal medvídek z roku 1920 za neuvěřitelných 3,5 milionu korun.

Jaké retro poklady si uchováváte alespoň ve vzpomínkách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články