Její pejsek jí týdny čichal k nosu a byl čím dál otravnější. V tu dobu netušila, o co chlupáčovi jde

Žena zachránila život malému štěněti. O dva roky později jí to pejsek oplatil. Neustále čichal k jejímu nosu. Lékařská prohlídka ukázala, proč to celou dobu dělal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toto je opravdu neuvěřitelný příběh, který dokazuje, že psi jsou skutečně nejlepšími přáteli člověka. A nejen to. Jejich čich je tak dokonalý, že jsou schopni vyčenichat nemoc ještě předtím, než se plně rozvine. Přesně to se stalo i Lauren Gauthierové, která svého ohaře před dvěma lety zachránila. Ten jí to, jak se později ukázalo, více než oplatil.

S láskou adoptovali jednooké štěně

Lauren Gauthierová je 42letá žena z New Yorku, která se věnuje záchraně loveckých psů. Fenku Victorii si s manželem adoptovali před dvěma lety. Štěňátko přišlo o oko a Lauren věděla, že ji chce mít doma hned jak ji poprvé uviděla. Už za pár měsíců to však měla být Victoria, která zachrání život své laskavé paničky. Vše začalo tím, že pejsek neustále očichával jednu stranu Laurenina nosu.

„Kdykoli jsem si sedla na pohovku, přitulila se ke mně a začala očichávat to malé místo na mém nose, pak si sedla a zírala na mě,“ řekla podle deníku People Lauren. Na nose se jí objevil červený pupínek, kterému však nevěnovala přílišnou pozornost. I když později zmizel, Victoria stále nepřestávala s jejím očicháváním a byla čím dál otravnější.

vyšetření iZdroj fotografie: Freepik
Vyšetření odhalilo, že trpí rakovinou kůže

Lauren se tak rozhodla, že se nechá prohlédnout lékařem. Jaké bylo její překvapení, když jí poté, co přišly výsledky, oznámil, že má bazaliom, tedy jeden z nejčastějších typů rakoviny kůže. Victoria poté podstoupila operaci, která na jejím nose zanechala jizvu. To je však to nejmenší. Díky včasnému odhalení se vyhnula jejímu šíření. Rakovina by jí tak mohla znetvořit tvář nebo ji dokonce připravit o život.

Psi dokáží vyčenichat i jiné nemoci

Lauren později uvedla, že si myslí, že rakovina kůže byla následkem častých návštěv solárií, kterým za mlada holdovala. „Jsem Victorii tak vděčná, jak si jen dokážete představit, dostala spoustu pamlsků a objetí,“ svěřila se Lauren, jakou odměnu Victoria dostala za její záchranu. To, že psi skutečně dokáží vyčenichat určité typy nemocí, se ví již delší dobu. Na toto téma dokonce probíhají i studie.

„Podle případové zprávy publikované v British Medical Journal Case Reports v roce 2013 je dokonce známo, že psi díky svému vynikajícímu čichu detekují kromě rakoviny kůže také rakovinu močového měchýře, prsu, kolorektálního karcinomu, plic, vaječníků a prostaty. Autoři ve své zprávě došli k závěru, že dokonce mohou existovat důkazy na podporu zavedení „čichacích psů“ do ordinací dermatologů,“ uvádí Vogue.

mazlení se psem iZdroj fotografie: Freepik
Schopnost psů vyčenichat celou řadu nemocí už potvrzují i studie

Pokud je tedy váš pejsek nesvůj z nějaké skvrny na vašem těle a neustále vás očichává, možná by to stálo za návštěvu lékaře. Na Dámském Deníku jsme také psali o podobném případu. Rodinný pes čichem rozpoznal hrozící katastrofu a zachránil tak život malému chlapci, který trpěl cukrovkou.

Co říkáte na takové schopnosti, které pejsci mají?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články