Sourozenci se domnívali, že se dědictví po smrti matky rozdělí obvyklým způsobem podle zákona. Zaskočilo je, že by veškerý majetek měl připadnout nevlastnímu otci.
Vypořádat pozůstalost může být někdy zapeklitý oříšek. Přestože existují zákonné postupy, jak situaci řešit, ve spoustě rodin dochází k zemětřesením. Zejména když se objeví poslední vůle a je co zdědit. Čerstvou zkušenost si právě prožil čtenář Dámského Deníku Jan z Plzně. „Domnívali jsme se, že maminka žádnou závěť nesepsala. Po její smrti se ale dokument objevil a celá rodina z toho byla v šoku,“ popisuje svůj příběh pan Jan.
Na dědictví v rodině nikdy nepřišla řeč
Zesnulá maminka čtenáře byla celkem majetná. Vlastnila velký dům s rozlehlou zahradou, který před desítkami let postavili s otcem pana Jana, chalupu a další cenné movité věci. „Otec zemřel poměrně brzy, nebylo mu ani padesát, a tak se maminka znovu vdala. S novým manželem žili v našem domě a jezdili na naši chatu. V podstatě nic do toho svazku nepřinesl,“ popsal čtenář s tím, že ale měl pocit, že je s ním maminka šťastná.
Po její smrti se děti domnívaly, že se majetek po matce automaticky rozdělí podle zákona v dědickém řízení. „Mysleli jsme si, že maminka není ten typ člověka, který by sepsal závěť. Byla bezprostřední, veselá a plná života. Temné myšlenky si vůbec nepřipouštěla. Prostě nechtěla na smrt myslet, což chápu,“ vysvětlil čtenář. Na téma dědictví podle jeho slov nikdy v rodině nepřišla řeč. „Nebyl k tomu ani žádný důvod. Já ani sestra s bratrem nejsme hamižní,“ podotkl.
Naštěstí našli pravou poslední vůli
Pan Jan i jeho dva sourozenci jsou dospělí, mají své rodiny, vlastní domy i skvěle placenou práci. „Po mámě jsme nikdy nic nechtěli. Prostě jsme žádnou výpomoc nebo její peníze nepotřebovali,“ uvedl čtenář. Jenže pak matka zemřela a došlo na pozůstalost. Původně sourozenci počítali s tím, že si chalupu i dům ponechají a nevlastního otce tam nechají bydlet. Jenže pak se objevila matčina závěť, která je pořádně zaskočila.
Podle její poslední vůle se totiž jediným dědicem veškerého majetku, který žena vlastnila, měl stát její manžel. Navzdory tomu, že děti podle serveru Novinky spadají do kategorie takzvaných nepominutelných dědiců. „Chtěli jsme ten dokument vidět. Pravdou je, že vypadal jako pravý. Stejně jsme ale ještě prohledali matčin dům. Naštěstí jsme našli pravý dokument. Když jsme konfrontovali nevlastního otce, sesypal se,“ vzpomíná pan Jan.
Padělal závěť, protože měl strach
Sourozenci případ nehlásili policii. S odstupem času se na rodinný spor dívají s nadhledem. „On nám řekl, že poslední vůli zfalšoval, protože se bál, že na stará kolena nebude mít kam jít a skončí na ulici. Bylo nám ho líto. Vyjma mámy a nás vlastně nikoho jiného nemá,“ uzavřel svůj příběh pan Jan. Úplně jinak ale skončil podobný případ. Na podvod se přišlo a ženě z Náchodska, která s pomocí dalších kompliců zfalšovala závěť zesnulého manžela, hrozí podle iDnesu pět až dvanáct let vězení.