Záliba v hledání levných cetek na bleších trzích štvala celou rodinu. Vše se změnilo, když otevřela staré smaltované vejce

Žena si v bazaru pořídila na první pohled obyčejné smaltované vejce. Když ho ale otevřela, objevila v něm opravdový skvost.

bleší trh i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Narazit na opravdu starožitný kousek někdy můžete i u prodejců, kde byste kvalitní a řemeslně bravurně zpracovaný šperk nebo skříňku, případně výtvarné dílo, ani náhodou nehledali. Řeč je o bazarech, bleších trzích nebo vetešnictví. Pokud se vám totiž záliba v takových provozovnách vymkne z rukou, můžete úplně lehce proměnit domácnost v přeplácaný kýč. Když ji máte pod kontrolou a přistupujte k nákupu s rozvahou, můžete mít štěstí a narazit na skvost.

Koupila si nenápadné smaltované vejce

Přesně to se stalo ženě, která si lásku k levnému sběratelství vypěstovala od dětství, kdy ji babička brávala na bleší trh, kde spolu hledaly poklady. Přestože její záliba a utrácení za levné cetky štvalo celou rodinu, která hledání zajímavých věcí v podivných obchodech si nenechává ujít dosud. Stalo se totiž něco neuvěřitelného. Rodina po jednom z takových nákupů změnila názor.

V jednom malém stánku na bleším trhu mezi spoustou nezajímavých věcí, porcelánových hrnečků a nevkusných skříněk a sošek leželo nenápadné smaltované vejce. Bylo velké asi jako skutečné a nijak z nabídky další veteše nevybočovalo. Přesto ho žena chtěla. Usmlouvala s prodejcem rozumnou cenu, on vejce zabalil do novin a šťastná zákaznice vyrazila se svým novým úlovkem domů.

Uvnitř vajíčka něco chrastilo

Rodina jako obvykle neprojevovala nadšení, když jim vejce ukázala. Moc nechápali, k čemu je dobré. Zda jde o šperkovnici nebo jen tuctovou ozdobu. Štítek, že vejce bylo vyrobeno v Hongkongu, jen posílil nedůvěru rodiny. Určitě je to jen další z laciných cetek, za které žena zaplatila mnohem víc, než by se rodině líbilo. S argumentem, že vejce velmi dobře vypadá a bude se v domácnosti vyjímat, neuspěla.

Při pátrání po tom, zda vejce nemá nějakou západku, která by ho otevřela, s ním zatřásla. A uvnitř něco zachrastilo. Na otevření vejce se hodila manželova síla. Podařilo se mu to a uvnitř byl červený sametový balíček. V něm byly zabalené krásné náušnice s kamenem obklopeným korálky, který připomínal diamant. Určitě není pravý, ale přesto je to krásný šperk. Manžel na kámen dýchl a řekl, že podle něho jde o diamant.

Vajíčko ukrývalo stylový šperk

Žena tomu příliš nevěřila. Raději se druhý den vydali ke klenotníkovi, aby šperk ocenil. A opravdu šlo o diamanty zasazené v 18karátovém bílém zlatě. Šperk ve stylu art deco odborník ocenil na minimálně 800 tisíc rublů, což je v současnosti v přepočtu necelých 300 tisíc korun. Na aukci se nakonec náušnice prodaly v přepočtu za 720 tisíc korun. Od nálezu vajíčka, muž svou ženu po jejích nákupech v podivných obchodech rád doprovází.

Jaký skvost jste objevili v bazarových ochodech?

Zdroj: Express

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články