Nový papež Lev XIV. porušil během inauguračního ceremoniálu protokol církve. V otevřeném papamobilu vítal své věřící vestoje.
Zvolení nového papeže je od svého počátku spojováno s řadou nesrovnalostí. Poprvé byl totiž hlavou Vatikánu zvolen Američan, což se samo o sobě mnoha lidem nelíbilo. Nyní Robert Francis Prevost neboli Lev XIV. porušil důležité pravidlo církve, a to hned při inauguračním ceremoniálu. Redakce webu Dámský Deník zjistila, že věřící vítal vestoje.
Nový papež porušil důležité pravidlo
Inaugurace papeže Lva XIV. proběhla 18. května a pro katolickou církev to znamenalo velký zlom. Nikdo však nečekal, že při této velké události dojde také k porušení protokolu. Stalo se tak v momentě, kdy na náměstí svatého Petra přijížděl otevřený papamobil.
Tehdy měl totiž papež v poklidu sedět a zdravit své věřící, jak se patří. Jenže on se na úkor protokolu postavil, aby mohl dav shromážděný na náměstí lépe vidět. Problém spočívá v tom, že takové gesto je zakázáno kvůli riziku možných útoků. Další zajímavou skutečností je, že podle serveru Twice se stejně jako papež František vzdal neprůstřelné ochrany.
Nebyl to první přešlap
Papež Lev XIV. se poté postoj během následného kázání snažil obhájit. Zdůrazňoval zejména důležitost jednoty a míru, načež odkázal na slova sv. Petra: „Petr musí pást stádo takovým způsobem, aby nikdy nepodlehl pokušení svévolnosti a dominance nad těmi, kteří jsou mu svěřeni. Naopak je povolán sloužit víře svých bratří a sester a kráčet s nimi po jejich boku.“
Nebylo to navíc poprvé, co se nový papež dopustil přešlapu. Již 9. května porušil protokol tím, že na své první mši v Sixtinské kapli promluvil anglicky ke kardinálskému sboru. Poté dále pokračoval v italštině. Tato gesta však v mnoha lidech vzbuzují obavy, že se Lev XIV. chystá vést církev svým vlastním stylem, a to navzdory důležitým tradicím.