Stát pohrozil těm, kteří pobírají důchod, aby se připravili na možné vracení peněz. Řada lidí na něj totiž nemá ve skutečnosti právo.
Důchod je v současné době nedílnou pomocí řady Čechů. Díky finančním příspěvkům, které z něj získávají, si totiž mohou zajistit určitý standard a vyhnout se hladovění. Jenže ne každý ho dnes podle České správy sociálního pojištění pobírá právem, což také znamená vážné porušení zákona. Pokud by to byl i váš případ, budete muset peníze vracet.
Dejte si pozor, zda máte nárok na svůj důchod
Skutečně k tomu může dojít a nejčastěji se tak stává v případech, kdy dotyčná osoba pobírá finanční příspěvky přes to, že už na ně nemá nárok. Ať už to je naschvál či nikoli, stát to bohužel bere jako vážné porušení zákona a může vám v takovém případě sebrat peníze, které jste obdrželi. Částky se proto mohou klidně dostat až do stovek tisíců korun.
Nejedná se přitom pouze o starobní důchod, ale například i o sirotčí nebo vdovský. Právě v těchto případech dochází nejčastěji k podvodům, tedy že se například pozůstalá žena opět provdá. Tím totiž na něj ztrácí nárok a je její zodpovědností, aby tuto skutečnost sdělila úřadům. Pokud tak neudělá a peníze bude pobírat i nadále, může se dostat do potíží.
Pokuta přes sto tisíc korun a vězení
Není tomu také dávno, co stát musel řešit případ 24leté slečny, která dlouhé měsíce pobírala sirotčí důchod. Na ten však již neměla nárok, protože ukončila studium. Situaci následně vyřešila tak, že doložila úřadům falešné potvrzení o tom, že je stále na škole. Jakmile se na to pak přišlo, musela vracet finanční škodu okolo 100 000 Kč.
To nicméně není vše, protože svým zákeřným činem také porušila zákon, a to v trestněprávní rovině. Hrozil jí proto i trest odnětí svobody, nicméně z toho naštěstí vyvázla. Přesto MPSV radí všem občanům, aby si na své příspěvky dávali vždy pozor a v případě jakýchkoli změn ohledně jejich stavu se co nejdříve poradili s příslušnými úřady.