Odborníci varují před nebezpečím spojeným s šířením nebezpečné ryby ve Středozemním moři. Našli ji už v Jadranu, což vyvolává značné obavy.
V oblíbeném Chorvatsku se objevil čtverzubec stříbropásý, nebezpečná ryba, která tam podle vědců nemá co dělat. Kvůli globálnímu oteplování pro ni nicméně tvoří příznivé podmínky již i Jadranské moře, což vyvolává značné obavy. Nebezpečná není jen pro ekosystém, ale také pro samotné lidské zdraví. Redakce webu Dámský Deník zjistila, že je velmi toxická.
Nebezpečná ryba byla spatřena v Jadranském moři
Počet čtverzubce stříbropásého ve Středozemí podle odborníků z Univerzity Juraje Dobrily v Pule a Ústavu oceánografie a rybářství ve Splitu neustále roste. To by nicméně mělo vyvolat značné obavy, protože jde o rybu z tropických oblastí Indického a Tichého oceánu. Její přísun je tedy bohužel jasnou ukázkou toho, jak se v Evropě mění klima v důsledku globálního oteplování.
Zmíněný čtverzubec nejenže představuje hrozbu pro místní biodiverzitu a mořské ekosystémy, ale může také ohrozit zdraví člověka. Jeho orgány a maso totiž obsahují extrémně silný neurotoxin známý jako tetrodotoxin. Ten podle serveru TN způsobuje paralýzu nervového systému a následné ochrnutí dýchacích svalů či poruchu zraku.
Na čtverzubce raději nikdy nesahejte
Pokud tedy tuto nebezpečnou rybu v oblíbené turistické destinaci uvidíte, za žádných okolností byste se jí neměli dotýkat. „Nedoporučuje se to, mohou mít toxiny i na kůži, na které mají i ostny,“ uvádějí odborníci s tím, že v závažných případech to může vést i ke smrti.
Čtverzubce poté poznáte především podle jeho typické čelisti ve tvaru zobáku. Odborníci podle webu Deník radí, abyste se od něj při setkání začali pomalu vzdalovat a vyvarovali se prudkým pohybům. Obecně však šíření tohoto nebezpečného druhu představuje nebezpečí pro celý středomořský region a situaci by měly orgány začít řešit co nejrychleji, jak uvádějí experti.